Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

V první letním měsíci poklesla úroková sazba hypoték nejrychleji za celý letošní rok, hypoteční trh ožil, i když proti minulým rokům zůstává stále v útlumu.

Červenec bývá tradičně co do hypoteční aktivity na trhu jeden z nejslabších, objem poskytnutých hypotečních úvěrů poklesl. Dobrá zpráva pro potenciální zájemce o financování vlastního bydlení: úroková sazba hypoték dále klesá a hypotéky se tak stávají dostupnější.

Podle údajů ČBA Hypomonitor, který zachycuje data ze všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry, úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v červnu klesla v červenci na hodnotu 5,80 % a dostala se tak na nejnižší úroveň od srpna loňského roku. Úrokové sazby tak začaly po dvou měsících opět klesat, což bylo umožněno postupným, i když stále rozkolísaným, poklesem tržních úrokových sazeb. I přes uvedený vývoj však zůstávají hypoteční úrokové sazby mezi nejvyššími za poslední dvacet let, i když v letech 2008 a 2009 se pohybovaly také na obdobně vysokých hodnotách. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových odrážejí skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi šesti až sedmi procenty, jejich průměr v posledním měsíci mírně poklesl, stále se však drží nad šestiprocentní hranicí, kde se pohybuje již zhruba rok. Stále častěji se však nabídkové sazby pohybují i pod šestiprocentní úrovní.

A jak jsou na tom s úrokovou sazbou hypotéky v praxi? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů se v červnu ustálil na hodnotě 5,70 %, což je o 10 desetin procentního bodu méně, než udávají průměrná čísla celého trhu. I v době, kdy se úrokovým sazbám hypoték příliš nedaří, se vyplatí zajít za zkušeným hypotečním makléřem a požádat o hypotéku jeho prostřednictvím a ušetřit tak i desetitisíce korun.  „Například na třímilionové hypotéce se splatností 25 let ušetří každý, kdo o úvěr požádá prostřednictvím vybraného hypotečního makléře až 45 tisíc korun jen na úrokové sazbě. Nehledě na to, že kromě ušetřených financí, zvládne zkušený hypoteční makléř nabídnout klientovi i výhody, na které by sám u banky neměl šanci dosáhnout. Samozřejmostí je také úspora klientova času při vyřizování všech potřebných dokumentů,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka serveru Hypokalkulačka.cz. Konkrétní finanční úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Hypoteční sazby reagují s mírným zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Promítá se do nich řada faktorů – nejen očekáváný vývoj základních sazeb České národní banky, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamika obdobných úrokových sazeb v zahraničí. Tržní úrokové sazby delších splatností jsou v letošním roce poměrně rozkolísané a několikrát se již vystřídalo období jejich růstu a poklesu. Jejich průměrná měsíční hodnota však od dubna mírně klesá, což se postupně projevilo i v poklesu hypotečních sazeb. V současnosti se tržní úrokové sazby nachází na obdobné úrovni jako před měsícem.

Objem poskytnutých hypoték v červenci klesl

Podle údajů ČBA Hypomonitoru poskytly banky a stavební spořitelny v červenci domácnostem hypotéky v celkovém objemu 11,4 miliardy korun. Objem poskytnutých hypoték tak meziměsíčně poklesl o 2,6 miliardy korun, což představuje 18% meziměsíční snížení.Červenec však bývá tradičně jedem z nejslabších měsíců v roce a aktivita na hypotečním trhu je obvykle oproti červnu citelně nižší. Po zohlednění sezónnosti objem poskytnutých hypoték v červenci naopak meziměsíčně mírně vzrostl zhruba o tři procenta, podobně jako minulý měsíc.

Červencový objem i počet poskytnutých hypoték byl sice nižší než v předešlých dvou měsících, po zohlednění sezónnosti však jde o nejvyšší hodnoty od července minulého roku, kdy trh začal citelně zamrzat. I přes uvedené zlepšení hypoteční aktivity v posledních měsících zůstává objem poskytnutých hypoték zhruba poloviční oproti situaci v pololetí roku 2020. Z meziročního pohledu se začíná postupně projevovat efekt nižší srovnávací základny z loňského roku. Meziroční pokles poskytnutých hypoték se tak snížil na čtyři procenta. Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v červenci dosáhl 9,5 miliardy korun po červnových 11,6 miliardách. Jde tak o pokles o 2,2 miliardy korun, 18,5 % oproti červnu. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 1,9 miliard korun, v červnu to byly 2,3 miliardy korun.

Počet nově poskytnutých hypoték se v červenci snížil z 3,8 tisíce na bezmála 3,1 tisíce, což je však stále nad průměrnou hodnotou celého letošního roku, který činí tři tisíce. Nadále se tak jedná o nízký počet ve srovnání s tím, že průměrný měsíční počet nových hypoték v roce 2020 se pohyboval kolem 6,7 tisíc a ve výjimečně silném roce 2021 pak dosahoval 9,5 tisíce.

„Objem poskytnutých hypoték v červenci sice propadl dvouciferným tempem, pokud bychom však zohlednili tradiční sezónnost, objem poskytnutých hypoték pokračoval v mírném růstu jako předešlý měsíc. Meziroční propad se výrazně snížil a po roce a půl již není dvouciferný, což je však efekt nižší srovnávací základny, jelikož od července minulého roku začal hypoteční trh citelněji zamrzat,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

hypoteční kalkulačka 

Průměrná výše hypotéky mírně vzrostla

Průměrná výše hypotéky v červenci nepatrně vzrostla, nachází se však na podobné hodnotě jako v červnu, tedy mírně nad hranicí tří milionů korun. Nejvyšší průměrná hypotéka byla dosažena v listopadu 2021 a činila 3,46 milionu korun, od té doby se postupně snižovala a své nejnižší úrovně dosáhla v lednu letošního roku, kdy byla 2,83 milionu korun.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky přibližně o 1 500 korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem šesti tisíc korun.

 Zeptat se makléře