Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Hypoteční poradna

V hypoteční poradně můžete pokládat dotazy členům Asociace hypotečních makléřů.

1000 characters left

Dobrý den, chystáme se postavit rodinný dům, nevíme kolik bude stát, ale náš rozpočet je 3 000 000 a do něj bychom se chtěli vejít. Půjčit bychom si chtěli 2 000 000 s tím že 1 000 000 máme z vlastních úspor + pomoc rodičů apod. Chci se zeptat co když se cena stavby vyšplhá například na 3,5 milionu, tudíž nám 2 miliony nebudou stačit. Jde si požádat o další hypotéku, nebo je lepší si půjčit víc a popřípadně zbytek vrátit? A je v tomto případě nutný odhad ceny nemovitosti? když si maximálně můjčíme 72% z ceny nemovitosti? Děkuji za odpověd.

Dobrý den, výstavba nemovitosti je vždy složitý proces a stát se může cokoli. Odhad nemovitosti se dělá v každém případě na začátku výstavby a to tzv. cena současná a cena budoucí. Cena současná je hodnota stávajícího stavu (pozemek popř. pozemek s již rozestavěným RD). Cena budoucí je hodnota nemovitosti po jejím dokončení. K tomu, aby mohl odhadce stanovit cenu budoucí, potřebuje rozpočet stavby, projektovou dokumentaci popř. smlouvu o dílo. Vždy je lepší požádat na začátku o vyšší hypotéku a pak jí nedočerpat (většinou je možné nedočerpat až 20% z výše hypotéčního úvěru). Pochopitelně je možná i druhá varianta, tzn. vzít si pak ještě další hypotéku, ale je to komplikovanější – znovu žádost, znovu schvalování, další zástavní smlouva, vše spojené s dalšími možnými poplatky. Pokud budete mít kdykoli jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat. Rádi se Vám budeme věnovat.

Hypokalkulacka.cz, poradna

Chtěla bych rekonstruovat rodinný dům, který vlastním společně s bratrem. Je možné si vzít hypotéku a zastavit jen půlku nemovitosti? Děkuji za odpověď. S.S., Praha 9

Ručení jen částí nemovitosti možné není. Nemovitost se vždy zastavuje jako celek, proto k takové zástavě musí vyjádřit souhlas všichni vlastníci. Musí tedy podepsat tzv. zástavní smlouvy, které se vkládají na katastr.

Hypokalkulacka.cz, poradna

Dobrý den, za půl roku nám končí fixace hypotéky. Chtěli bychom hypotéku refinancovat, ale nevíme, co všechno přesně budeme potřebovat. Kdy se máme o refinancování aktivně zajímat? Máme čekat, až nás bude kontaktovat naše banka? Děkujeme za radu. D.J., Benešov

Na Vaši banku rozhodně nečekejte. Z našich zkušeností plyne, že když klienti pasivně vyčkávají, nestihnou si refinancování hypotéky vyřídit včas. Je dobré si alespoň dva měsíce dopředu zažádat hypotečního makléře o aktuální nabídku možných řešení a o seznam potřebných dokumentů, které bude ve vybrané nové bance potřebovat. V případě, že Vám Vaše banka zašle nevyhovující nabídku, budete mít již vše předpřipavené a s našimi makléři vše stihnete do 14 dní. 

Hypokalkulacka.cz, poradna