Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - duben 2022

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 4,44 %     Brokerindex: 4,32 %    Úspora:  61 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Přestože venkovní teploty letošní kalendářní zimě statečně odolávají a na okna již klepe jaro, hypotéky zůstávají v zimním spánku. Úrokové sazby hypotečních úvěrů stagnují, zájem klientů o nové hypoteční smlouvy klesá už několik měsíců po sobě.

Podle aktuálních dat z Fincentrum Hypoindexu vzrostla průměrná úroková sazba hypoték v lednu jen mírně, konkrétně o dva bazické body na 2,36 %. A jak vypadá praxe? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, se počátkem letošního roku ustálil na hodnotě 2,2 %, tedy o 16 bazických bodů méně, než vykazuje statistický průměr.

„Když si tedy klient požádá o hypotéku prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, ušetří například na dvoumilionové hypotéce se splatností 25 let jen na úrocích téměř 50 tisíc korun, což není rozhodně zanedbatelná částka,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová a potvrzuje, že volbou zkušeného hypotečního makléře může klient nejenom získat levnější úvěr, ale ušetří i čas s obcházením bank a porovnáváním nabídek jednotlivých finančních ústavů. „Dobrý hypoteční makléř navíc může pomoci zajistit pro klienta různé výhody, které souvisí přímo s jeho konkrétní osobní situací,“ dodává Petra Horáková Krištofová. Konkrétní úsporu si může každý jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Méně hypoték, méně půjčených peněz

Co leden nesplnil ohledně teplot, to potvrdil v hypotékách. Tedy, že první měsíc v roce bývá obyčejně jedním z nejslabších hypotečních měsíců. V lednu bylo podle údajů Fincentrum Hypoindexu sjednáno necelých šest a půl tisíc hypotečních smluv v celkovém objemu téměř 17 miliard korun. Oproti prosinci loňského roku klesl počet smluv o 583 a objem poskytnutých hypoték o více než 1,1 miliardy korun.
Protože však počty hypotečních úvěrů klesají rychleji než objem půjčených peněz, již pátý měsíc po sobě roste průměrný výše hypotéky, v lednu už překročila částku 2,6 milionu korun.

Celkově se však hypoteční trh stabilizuje

Že hypoteční rekordy nepadají věčně, si už banky zvykly. Po dramatickém propadu v první polovině loňského roku se v druhém pololetí hypoteční čísla dostala na úroveň běžnou v předchozích letech, a i přes klesající objem půjčených peněz v posledním čtvrtletí se zdá, že se hypoteční trh stabilizuje. „To ostatně potvrzují i statistiky České národní banky. Podle nich dosáhl v letech 2015 až 2018 průměrný měsíčný objem hypoték 13,3 miliardy korun, v roce 2019 to bylo 13,5 miliardy korun, přičemž v posledním čtvrtletí dokonce 15,5 miliardy korun,“ uvádí Petra Horáková Krištofová.

Byty zdražují pomaleji než před rokem

Ceny rezidenčního bydlení v posledním čtvrtletí roku 2019 opět mírně rostly ve všech krajích. Byty, rodinné domy i pozemky zdražovaly přibližně dvouprocentním tempem. V meziročním srovnání ceny bytů vzrostly o 7,9 %, o tři procentní body méně než v roce 2018. V roce 2020 pak analytici Hypoteční banky očekávají další pokles tempa růstu cen. I přes zrychlující se výstavbu zůstává nabídka nových bytů stále nedostatečná. Dále také zpomaluje tempo růstu nájemného, které rostlo pomaleji než ceny nemovitostí.

Navzdory nové výstavbě bytů v Praze a dalších velkých městech se nabídka bytů na trhu nezvyšuje a zůstává stále nedostatečná. Přesto se v Praze v loňském roce prodalo meziročně o 12 % více bytů, jejich počet se vyšplhal nad 5 000 kusů. Mimo hlavní město se nejvíce nových bytů prodalo v Jihomoravském, Středočeském a Olomouckém kraji. Od roku 2010 vzrostly ceny bytů o desítky procent. Nejvíce stouply v Brně, o 65,5 %, v Praze zaznamenáváme 53% nárůst. Naopak nejméně stouply ceny v Ústeckém kraji, kde se od roku 2010 zdražilo pouze o 19,7 %. Pro první pololetí roku 2020 neočekávají odborníci z Hypoteční banky zvyšování poptávky a tempo růstu cen rezidenčních nemovitostí by mělo zpomalovat na tři až šest procent, v některých regionech budou již ceny stagnovat.

hypoteční kalkulačka 

Co nového u hypotečních makléřů

Již od začátku letošního roku začaly banky hypotéky plíživě zdražovat, své úrokové sazby hypoték zvýšily Hypoteční banka, ČSOB, Komerční banka, Equa bank, Moneta Money Bank a UniCredit Bank, mírně zlevnila naopak Raiffeisenbank. Definitivní stopku nízkým úrokovým sazbám hypoték však dala centrální banka, když na posledním zasedání zcela neočekávaně zvýšila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na 2,25 %. Dá se tedy logicky očekávat, že další zdražování hypoték bude následovat.

Stavební spořitelny v lednu poskytly úvěry za 4,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o zhruba pětinu. Počet nově uzavřených smluv v lednu rovněž stoupl, a to o 13 % na zhruba 47 700 smluv. Z momentálních akcí stavebních spořitelen stojí za zmínku Českomoravská stavební spořitelna, která nebude v prvním pololetí letošního roku účtovat poplatek za sjednání stavebního spoření v případě souběžného čerpání nezajištěného meziúvěru. Klienti tak mohou ušetřit až 10 tisíc korun. V případě refinancování nebude Liška navíc nově účtovat poplatek za poskytnutí meziúvěru. Ten bude nově zdarma, zatímco doposud výše poplatku činila 1 000 korun.
Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře