Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Ani prosinec nedonutil hypoteční banky zdražit, úrokové sazby hypoték stále klesají. A lidé si půjčují čím dál více, objemy poskytnutých hypotečních úvěrů lámou rekordy.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu klesá průměrná úroková sazba hypoték již devátý měsíc za sebou. V prosinci 2020 se ustálila na hodnotě 1,96 %, o dva bazické body méně než v listopadu. A jak uzavřel loňský rok Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték poskytnutých vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů? „I prosincová čísla ukázala, že v praxi je možné získat hypoteční úvěr ještě levněji, než vykazuje statistický průměr. V posledním měsíci loňského roku vykázal Brokerindex hodnotu stejnou jako v listopadu, 1,88 %,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. Pokud si například klient pořídí hypotéku 2,5 milionu korun se splatností 25 let prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře, ušetří jen na úrokové sazbě 30 tisíc korun, což není rozhodně málo. A navíc vybraný hypoteční makléř pomůže lidem s vyřízením žádosti o hypoteční úvěr, zvládne pro ně také vyjednat výhodnější podmínky či zajistit různé osobní výhody, které souvisí s jejich konkrétní životní a rodinnou situací. Konkrétní úsporu na úrokové sazbě lze jednoduše ověřit na naší  hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Hypoteční rok 2020 se stal rokem rekordním

V prosinci poskytly banky podle dat Fincentrum Hypoindexu hypoteční úvěry celkem za 29,52 miliardy korun. Větší objem za jediný měsíc se bankám podařilo sjednat pouze v listopadu roku 2016, kdy se objem poskytnutých hypoték vyšplhal na 29,68 miliardy korun. Loňský rok tak s objemem těsně přes 254 miliard korun překonal o 28 miliard korun i dosud rekordní rok 2016, který držel prvenství s objemem necelých 226 miliard korun. Meziročně došlo k nárůstu objemů téměř o 40 %.
Za prosinec 2020 bylo sjednáno 9 951 hypoték, což je 628 víc než v listopadu a dokonce o 2 877 více než v prosinci roku 2019. Větší počet hypoték sjednaly banky naposledy v říjnu 2018, kdy si pro hypotéku přišlo 10 590 zájemců.
Průměrná výše hypotečního úvěru vzrostla podle Fincentrum Hypoindexu jen za prosinec o téměř 80 tisíc korun na 2 966 150 korun. Meziroční nárůst je 365 646 korun. Od listopadu roku 2016, kdy se usadila nad dvěma miliony korun, vzrostla průměrná výše hypotéky již o více než 900 tisíc korun, tedy o více než 30 % za čtyři roky.

„Jak rostoucí výše průměrného hypotečního úvěru, tak rekordní objemy půjčených peněz dokazují, že ceny nemovitostí jsou i nadále hodně vysoké a růst cen navzdory původním prognózám i navzdory koronaviru nepolevil,“ komentuje data Petra Horáková Krištofová a dodává, že vysokým objemům pomohla i Česká národní banka zmírněním doporučení pro posuzování nových hypoték. V dubnu ČNB zrušila limit ukazatele DTI (poměr celkového dluhu žadatele a výše jeho čistého ročního příjmu) a od července pak i limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu). V platnosti tak zůstal pouze limit ukazatele LTV (poměr úvěru k hodnotě zastavované nemovitosti) ve výši 90 %.  Navíc došlo v roce 2020 ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, a to zpětně pro vklady provedené katastrem nemovitostí od 1. prosince 2019. Kupujícím tak stát ulevil od placení čtyřprocentní daně.

Jak se bude hypotékám dařit letos?

Hypoteční banky v loňském roce poskytly historicky nejvyšší objem hypoték, dařilo se i úvěrům od stavebních spořitelen. V úvěrech na bydlení tak banky a stavební spořitelny loni půjčily rekordních 322 miliard korun (254 miliard hypotéky, 68 miliard úvěry ze stavebního spoření). Silný zájem o úvěry přetrvá i v letošním roce. Lze přitom očekávat pozvolný mírný nárůst úrokových sazeb.

hypoteční kalkulačka 

Podle průzkumu společnosti Ipsos pro banku Creditas téměř dvě třetiny (63 %) Čechů čekají, že za pět let budou sazby hypoték vyšší než dnes, jen kolem 4 % z nich si myslí, že budou nižší. Kdyby si dnes Češi brali novou či refixovali stávající hypotéku, volili by delší fixace sazeb: 30 % lidí by chtělo fixaci na deset a více let, téměř pětina by volila 7-9 let.

Fenoménem posledních let je růst cen nemovitostí, domy a byty určené k rezidenčnímu bydlení i loni podražily o více než 10 %. „Myslíme si, že ceny by už neměly plošně růst. Dle našeho názoru dojde v letošním roce ke stabilizaci cen. Samozřejmě se to nebude týkat plošně všech nemovitostí, ale trend rostoucích cen by se měl v letošním roce přibrzdit,“ uvádí Jiří Feix, generální ředitel Hypoteční banky a předseda představenstva ČMSS.

Od letošního roku se také snižuje maximální možná výše daňového odpočtu úroků z hypotéky. Nově tak bude možné odečíst úroky zaplacené za úvěry na bydlení ve výši 150 tisíc korun namísto 300 tisíc korun za rok. Zároveň se prodlužuje časový test pro platbu daně z příjmu při prodeji nemovitosti z pěti na 10 let vlastnictví nemovitosti. Vše platí pro nemovitosti nabyté od 1. ledna 2021.

Poslanecká sněmovna má také na stole novelu zákona o spotřebitelském úvěru, která uvolní bankám ruce. Ty by si mohly při předčasném splacení hypoték účtovat v rámci účelně vynaložených nákladů i náklady na zajištění úvěrů. Předčasné splacení se tak klientům prodraží.

hypoteční kalkulačka

Co nového u hypotečních makléřů

Česká národní banka (ČNB) ponechala dle očekávání na prosincovém zasedání sazby beze změny. Cena zdrojů na mezibankovním trhu již několik měsíců roste, banky ale zatím ve zvyšování sazeb brzdí konkurenční boj. Přestože průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu v prosinci ještě klesala, aktuální nabídkové sazby hypotečních úvěrů bank již téměř zamrzly. Zatímco v prosinci se UniCredit již odhodlala sazby zvýšit, Raiffeisenbank a mBank v lednu naopak hypoteční sazby ještě snížily.

Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně, a to i v době koronavirové :), představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře