Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - červen 2022

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,00 %     Brokerindex: 4,89 %    Úspora:  65 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Jarní slunce sice roztavilo lednovou tříprocentní hranici, celkově se však hypoteční trh drží v chladu. Zájem o hypotéky v únoru malinko vzrostl, úrokové sazby se díky slevám drobně snížily.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu klesla v únoru průměrná úroková sazba hypoték ze tří procent na 2,99 %. Rozdíl jednoho bazického bodu je na úrovni statistické chyby, žádná změna se vlastně nekonala. A jak jsou na tom úrokové sazby poskytnutých hypotečních úvěrů v makléřské praxi?

Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, si i v druhém měsíci letošního roku udržel od statistického průměru slušný odstup. V únoru vykázal stejnou hodnotu jako v lednu, tedy 2,89 %. „I letos se jednoznačně potvrzuje, že si úrokové sazby hypoték sjednaných prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře udržují alespoň desetinový odstup od statistického průměru, a jsou tím pádem citelně levnější,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová a uvádí příklad: Pokud si klient požádá o hypoteční úvěr prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, ušetří u průměrné výše hypotéky se splatností 25 let přibližně 35 tisíc korun. A to rozhodně není zanedbatelná částka. Konkrétní úsporu si lze snadno ověřit na naší  hypoteční kalkulačce.

Stagnace, stagnace, stagnace

Z dat Fincentrum Hypoindexu dále vyčteme, že si v únoru sjednalo hypotéku bezmála pět tisíc klientů, což je sice téměř o dvě stovky více než v lednu, nicméně loňským počtům se nepřibližuje ani zdaleka (v únoru 2018 bylo sjednáno 7 446 hypotečních smluv).

I když mírně narostly počty hypoték, klesly objemy. Klienti si vzali v únoru 2019 hypotéku na byt či dům za 10,88 miliard korun, což je o 50 milionů korun méně než v lednu. V meziročním srovnání je rozdíl více než pět miliard korun v neprospěch letošního roku. A logicky s těmito čísly jde ruku v ruce informace, že po dřívějším růstu klesla i průměrná výše hypotéky, konkrétně na 2 193 207 korun.

„Výše uvedená čísla můžeme interpretovat tak, že hypoteční trh se ustálil. Po loňských nepříznivých predikcích dále nijak výrazně neklesá, úrokové sazby hypoték se stabilizovaly. Podle údajů hypotečních makléřů některé banky dokonce zlevnily. Začínají se tak projevovat nejen konkurenční boj mezi finančními ústavy, ale i celkové zpomalení ekonomiky,“ uvažuje Petra Horáková Krištofová. 

hypoteční kalkulačka

Hypotéky si dávají pauzu

Z dat Fincentrum Hypoindexu dále vyplynulo, že rostoucí úrokové sazby hypoték přivedly do bank nejméně klientů za posledních pět let. V lednu bylo uzavřeno pouze 4 764 hypotečních úvěrů, o 1 801 méně než v prosinci.
Objemy klesly oproti prosinci o čtyři miliardy korun na necelých 11 miliard. Ještě větší je porovnání s loňským rokem. V lednu 2018 byly sjednány hypotéky za 16,5 miliardy korun, což bylo o 5,5 miliardy více. Objemy byly nižší naposledy v únoru 2014 a počty uzavřených hypotečních smluv v lednu téhož roku.

„Jediné, co roste, je průměrná výše hypotečního úvěru. Důvod je jasný, ceny nemovitostí jsou stále vyšší a vyšší. Rostou také úrokové sazby, i když letos by již nárůst neměl být tak rychlý. Podle odhadu odborníků by letos Česká národní banka mohla zvýšit základní úrokové sazby pouze dvakrát, zatímco loni zvyšovala dokonce pětkrát,“ říká Petra Horáková Krištofová.  

Centrální banka přitvrzuje

Česká národní banka se nevzdává a opět přichází s dalšími regulacemi hypoték. Tentokrát však ve prospěch klientů na úkor bank. Regulace se týká předčasného splacení hypotečního úvěru. Podle ČNB by mohli klienti splatit hypotéku předčasně kdykoli skoro zdarma. Centrální banka totiž vydala vysvětlení k účelově vynaloženým nákladům, které si smí banka účtovat jako poplatek za předčasné splacení. ČNB tyto náklady tak osekala, že si nově budou moci banky účtovat pouze drobné, ve výsledku pár stokorun či jednotek tisíc. Otázkou zůstává, jak se hypoteční banky k tomuto vysvětlení postaví a zda hypotéky nezdraží. Podle nových informací ČNB pak ztratí smysl rozlišovat úrokové sazby podle délky fixace.

Jak bude centrální banka letos zvyšovat základní úrokové sazby ukáží až příští měsíce, podle odborníků by mohlo dojít i k trojímu navýšení. 

hypoteční kalkulačka 

Co nového u hypotečních makléřů

Banky ctí tradici a snaží se na jaře nalákat nové klienty na snižování úrokových sazeb hypoték. Například Česká spořitelna již na konci února snížila o jednu desetinu procentního bodu úrokové sazby u fixací na jeden až pět roků, u osmileté až 20leté fixace dokonce o 0,2 procentního bodu. Banka tedy pětileté a osmileté fixace poskytuje za 3,09 % a jednoleté od 4,09 %. Desetileté a tříleté fixace banka nyní poskytuje od 3,19 %.

O dvě desetiny procentního bodu snížila na konci února své sazby i Air Bank. Ta nyní poskytuje pětileté fixace hypoték nad 1,5 milion korun se sazbou 2,99 % ročně, hypotéky od 700 tisíc do 1,5 milionu korun dostanou klienti se sazbou 3,09 % a hypotéky nejnižší od 300 do 700 tisíc korun jsou se sazbou 3,19 %, platí pro nové hypotéky i refinancování.

V březnu se ke zlevňování přidávají i další banky. Například Equa bank snížila své úrokové sazby, o dvě desetiny procentního bodu pětiletou fixaci na 2,89 % ročně a tříletou o desetinu procentního bodu na 2,79 %. Nabídka platí pro hypotéky na výstavbu nebo koupi domu či bytu a na refinancování hypoték. Akce bude trvat do 15. dubna letošního roku. Nebo Wüstenrot hypoteční banka, která v polovině března snížila úrokovou sazbu hypotečních úvěrů s fixací na 7 let o 0,2 procentního bodu na 2,88 %. Stejnou sazbu získají i klienti u hypoték s tří a pětiletou fixací. Zvýhodnění se týká Hypotéky pro vlastní bydlení, Hypotéky dopředu a Hypotéky Refin.

Krok s hypotečními bankami se snaží držet i stavební spořitelny. Například Českomoravská stavební spořitelna nabízí při refinancování úrokovou sazbu 2,49 % a nově prodloužila termín pro zpracování refinancovaného úvěru – zatímco doposud bylo možné refinancovat úvěry rok před koncem jeho fixace, nově lze refinancovat až dva roky předem, a to za aktuálně platných podmínek. Stavební spoření spojené s refinancovaným úvěrem lze nově navíc uzavřít bez vstupního poplatku pro jakoukoli výši cílové částky.

Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ. 

 Zeptat se makléře