Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Vysnili jste si bydlení ve vlastním domku se zahrádkou? Jestli se zatím rozhlížíte po pozemku a nemáte na jeho koupi dost peněz, můžete si vzít hypotéku na pozemek. Banky dnes poskytují hypoteční úvěr na nákup pozemku, není nutné zároveň žádat o hypotéku na stavbu domku.

Hypotéka na pozemek (pouze na pozemek) má jednu nespornou výhodu. V momentě, kdy máte možnost koupit výhodně stavební parcelu, nemusíte bance předkládat také projekt budoucího domu, rozpočet a podobně. I v tomto případě však odborníci doporučují, abyste dopředu zvážili, jakým způsobem budete financovat eventuální budoucí výstavbu. Pokud dáte bance do zástavy kupovaný pozemek, počítejte s tím, že i případnou hypotéku na výstavbu budete muset vyřizovat ve stejné bance. Není možné, aby na pozemku a na domě byly zástavy dvou různých hypotečních bank.

Jaký pozemek lze financovat hypotékou

Není pozemek jako pozemek. Banky poskytnou hypotéku pouze na takový pozemek, který je určený k výstavbě. Jak to bance doložíte? Využití pozemku k budoucí výstavbě lze doložit například stavebním povolením, nebo územním rozhodnutím, územním souhlasem či existencí regulačního či územního plánu, z něhož je možné určení pozemku vyčíst. Bance můžete také předložit vyjádření stavebního úřadu, že se jedná o pozemek určený k výstavbě nemovitostí na bydlení.

Podmínky pro poskytnutí hypotéky na pozemek se v jednotlivých bankách liší. V některých třeba stanovují limit na maximální velikost pozemku, nebo se můžete setkat s omezením maximální výše hypotéky. Někde také stanovují maximální poměr výše hypotéky k výši zástavní hodnoty pozemku (tzv. LTV = „loan-to-value“). Jaká banka bude nejlépe vyhovovat pro hypotéku na pozemek právě vám, nejlépe poradí zkušený hypoteční makléř, který podmínky jednotlivých bank dobře zná.

hypoteční kalkulačka

Na co nezapomenout při žádosti o hypotéku na pozemek

Jestli uvažujete o koupi pozemku na hypotéku, zjistěte si raději dopředu některé skutečnosti, které by vám mohly žádost o hypotéku na pozemek zkomplikovat. Kromě toho, že pozemek musí být určený k výstavbě, je třeba, aby byl k němu zajištěný přístup z veřejné komunikace, nebo na základě věcného břemene zaneseného do katastru nemovitostí nebo na základě smlouvy s obcí, krajem či státem. V tomto případě může být alternativní řešení v podobě podepsaného přístupu k pozemku s tím, že bude zajištěn později. Později však znamená ještě před čerpáním hypotečního úvěru.

Ověřte si také dopředu, na jakou maximální výši hypotéky dosáhnete. Výši hypotéky ovlivňuje kromě podmínek banky poskytující hypotéky na pozemek také vaše bonita. Je nutné také počítat s tím, že vaše příjmy musí stačit nejen na hypotéku, za kterou pořídíte stavební pozemek, ale také na případnou hypotéku na výstavbu rodinného domu, pokud na tento nemáte vlastní finanční prostředky.

Najít ideální řešení není vždy tak jednoduché. Zkušení hypoteční makléři vám s výběrem banky zdarma, rychle a ochotně poradí. Vybranou hypotéku na pozemek vám zajistí a vyřídí za vás i nezbytné „papírování“. Hypoteční makléř připraví kalkulace jednotlivých variant, vyjedná možné individuální slevy a pomůže s výběrem optimálního řešení.

Dokumenty potřebné k hypotéce na pozemek

Co budete k vyřizování hypotéky všechno potřebovat? Pokud budete hypotéku na pozemek vyřizovat prostřednictvím hypotečního makléře, on vás se všemi důležitými podklady seznámí.

K hypotéce na koupi pozemku budete potřebovat:

  • Kupní smlouvu na pozemek (případně smlouvu o budoucí smlouvě kupní)
  • List vlastnictví k příslušnému pozemku, snímek z katastrální mapy (ve většině případů již toto obstarává banka popřípadě hypoteční makléř)
  • Nabývací titul původního vlastníka pozemku (prokazuje způsob, jakým pozemek získal prodávající, dokument je popř. také k dispozici na katastru nemovitostí)
  • Znalecký posudek. Jsou v podstatě dvě skupiny bank – jedna má své vlastní odhadce a odhady si zajišťují sami. Druhá skupina má externí odhadce, které buď objednává sama, nebo je objednává hypoteční makléř

Jestli budete vyřizovat hypotéku na koupi pozemku i na stavbu domu, budete kromě výše uvedených dokumentů potřebovat ještě:

  • Položkový rozpočet stavby
  • Projektovou dokumentaci
  • Smlouvu o dílo na výstavbu domu, nebo jednotlivých částí (v případě, že dům nestavíte svépomocí)
  • Harmonogram stavby
  • Znalecký posudek (stanovení ceny budoucí)
  • Stavební povolení (případně ohlášku stavebních prací) – k čerpání hypotéky

Dále budete potřebovat podklady týkající se vaší bonity, žádost o úvěr a kopie dvou vašich identifikačních průkazů. Dále budete potřebovat podklady týkající se vaší bonity - Daňové přiznání potvrzené příslušným Finančním úřadem, Potvrzení o příjmu potvrzené zaměstnavatelem a výpisy z účtu, kam je mzda zasílána. Dále žádost o úvěr, souhlas se zpracováním osobních údajů a kopie dvou vašich dokladů totožnosti (OP, ŘP, pas…). Informace získáte u hypotečního makléře, který vám případně pomůže i s vyplněním příslušných formulářů.

hypoteční kalkulačka

Banka nejprve posoudí dokumenty týkající se vašeho příjmu a nemovitosti a prověří další důležité skutečnosti. Pokud hypotéku schválí, je pro vás připravena k podpisu hypoteční smlouva. Hypoteční makléř ji s vámi zkontroluje a může vám vysvětlit případné nejasnosti. Pak už zbývá jen hypoteční smlouvu podepsat.

Čerpání hypotéky na pozemek

Než banka odešle peníze na účet prodávajícího, je potřeba splnit několik podmínek čerpání, například podat zástavní smlouvu na katastr nemovitostí. I v této závěrečné fázi je vám k dispozici hypoteční makléř, takže byste měli vše zvládnout bez problémů.

Zeptat se makléře