Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Peníze rodičů či zástava jejich vlastní nemovitosti pomáhají v Česku k novému bydlení polovině mladých lidí. Nejmladším klientům do 26 let pomáhají rodiče dokonce v sedmi případech z deseti.

Ukázal to průzkum UniCredit Bank mezi lidmi, kteří splácejí hypotéku.

Není žádným tajemstvím, a potvrdí to i zkušení hypoteční makléři, že na nejvýhodnější úrokové sazby hypotéky dosáhnete v případě, že si půjčíte na 85 až 90 % hodnoty zastavované nemovitosti (LTV).
Jak ale získat zbylou částku, když jsme si ještě nestačili našetřit? Mnoho mladých se tak logicky obrátí s prosbou o pomoc na rodinu, nejčastěji přímo na rodiče. Podle průzkumu právě rodiče pomohli bezmála každému druhému z těch, kteří splácí hypotéku (48 %). Nejběžnější je přitom čistě finanční pomoc, například hotovost (20 %), časté je i zřízení spořicích produktů (10 %).

hypoteční kalkulačka

„I když jsou nyní úrokové sazby hypoték na historických minimech, podle údajů hypotečních makléřů se úroky pohybují hluboko pod dvěma procenty, je pro většinu mladých lidí pořízení vlastního bydlení velkou zátěží a bez počáteční finanční injekce od rodiny se často neobejdou. A je možné říci, že peníze od rodičů tak pomůžou nejenom pro získání výhodnější sazby, ale i k vybavení začínající domácnosti,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz.  

Téměř každý desátý (8 %) rodič pak nabízí svou vlastní nemovitost jako zástavu pro hypoteční úvěr. Taková pomoc se hodí například při koupi obecního nebo družstevního bytu, který nejde proti hypotéce zastavit.

Nejčastěji jsou podporováni mladí muži žijící v Praze

Podpoře rodičů se nejvíce těší mladí muži ve věku do 26 let z Prahy, Libereckého a Zlínského kraje, rodiče jim pomáhají až ve dvou třetinách případů. Naopak na Ostravsku nebo v Karlovarském kraji si tři ze čtyř Čechů řeší hypotéku úplně sami. Podpora rodičů se obvykle pohybuje maximálně do čtvrtiny ceny nemovitosti. Vyšší částkou svým dětem přispěl každý čtvrtý z pomáhajících rodičů
(28 %), nejčastěji vysokou částkou pomáhají rodiče v Praze, Středočeském a Zlínském kraji.

V hypotékách vedou třicátníci

I celkově si hypoteční úvěr nejčastěji berou lidé mezi třiceti a čtyřiceti lety (43 %), mladších žadatelů je necelá třetina (29 %). Hypotékou financují především nákup domu či bytu. U starší generace naopak převládá refinancování starších hypotečních úvěrů. Do vlastní stavby se dnes moc lidí nehrne. Platí to u všech věkových skupin, kde výstavba tvoří méně než 10 % všech hypoték.

Češi splácí svou hypotéku průměrné 22 let. Výše hypotéky přitom na dobu splácení nemá výrazný vliv. Z fixací jednoznačně vede pětiletá, loni ji vzhledem k historicky nízkým úrokovým sazbám zvolily bezmála čtyři pětiny klientů (79 %).
S rostoucím podílem refinancování klesá průměrná výše hypotéky. Zatímco ještě před pěti lety dosahovala 66 % ceny zastavené nemovitosti, dnes je to jen 62 %. „Hodně diskutované stoprocentní hypotéky nejsou tolik žádané, využívá je jen velmi malé procento klientů. Dva ze tří úvěrů se vejdou do 80 % hodnoty nemovitosti,“ uvádí Dalibor Mička, ředitel pro financování domácností UniCredit Bank.

 Požádat makléře o radu

hypoteční kalkulačka