Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - červenec 2023

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,8 %     Brokerindex: 5,7 %    Úspora:  45 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Objem poskytnutých hypoték v dubnu výrazně poklesl, naopak úroková sazba hypotečních úvěrů pokračuje ve strmém růstu.

Podle údajů ČBA Hypomonitor vzrostla úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték z březnových 4,15 % na 4,44 % v dubnu. Růst sazeb tak pokračuje již rok v řadě a průměrná hypoteční sazba se v dubnu dostala na nejvyšší úroveň od 1. poloviny roku 2011. Stejně jako v předchozích měsících se zde však projevují smlouvy, které byly rozjednány v době, kdy byly úrokové sazby hypoték nepatrně nižší. Nabídkové ceny hypoték se v současnosti pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od 5 do 6,5 % v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky a vzhledem k vývoji tržních úrokových sazeb budou patrně ještě mírně růst.

V praxi ale existují i levnější nabídky. Podíváme-li se na Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, zjistíme, že se v dubnu ustálil na hodnotě 4,32 %, což je  méně než udává statistický průměr. Nabídkové ceny se pohybují minimálně o další procentní bod výš. „Svěří-li klient vyřízení hypotečního úvěru zkušenému hypotečnímu makléři, může ušetřit desetitisíce korun. A to jen na úrokové sazbě. Další výhodou je značná úspora času s vyřizováním dokumentů a získání různých výhod, na které by klient bez hypotečního makléře sám u banky neměl šanci dosáhnout,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a uvádí příklad: U hypotéky na tři miliony korun se splatností 25 let ušetří klient na úrokové sazbě významných 60 tisíc korun. Konkrétní úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Objemy i počty se výrazně propadly

Podle údajů ČBA Hypomonitoru, který zachycuje data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu, dále vyplývá, že objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v dubnu poklesl o více než 11 miliard korun. Z březnových 25,4 miliard korun na 14,2 miliard korun v dubnu. Jde o nejnižší objem zhruba za poslední tři roky. U refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak ze 4,9 miliard korun na 3,3 miliardy korun.

Počet nově poskytnutých hypoték poklesl pod 4,5 tisíce, zatímco průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v prvním čtvrtletí letošního roku přesahoval 7 tisíc a loni pak 9,5 tisíce. Meziroční propad je v případě skutečně nových hypoték mírně slabší, i tak ale v dubnu zesílil z přibližně 30 na 50 %.

Průměrná výše hypotéky v dubnu oproti předchozím měsícům mírně poklesla a pohybovala se mírně pod úrovní 3,2 mil. Kč. S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou výši hypotéky snížit.

hypoteční kalkulačka 

Nedostatek bytů zvyšuje jejich cenu

Pro další vývoj hypotečního trhu bude rozhodující kromě výše hypotečních sazeb v kombinaci s přísnějšími úvěrovými pravidly České národní banky, také další vývoj ekonomiky a vývoj na nemovitostním trhu.
Zejména v Praze přetrvává nedostatek nemovitostí: počet nových bytů připravených k prodeji poklesl začátkem letošního března meziročně o více než 40 %. Současně se průměrná cena nového bytu v Praze meziročně zvýšila z 8,5 milionu na 10 milionů korun.

„Tržní úrokové sazby delších splatností, které jsou důležité pro budoucí vývoj hypotečních sazeb, dále postupně rostou a jsou v současnosti nejvyšší za posledních zhruba 20 let. Například pětiletá úroková sazba již překonala pětiprocentní hranici a je o půl procentního bodu vyšší než před měsícem. Výhledově by se tato úroková sazba měla dle trhu začít snižovat, například za dva roky ji trh čeká na úrovni 4,7 %. To však ale znamená, že zlevňování hypoték bude dle tohoto tržního očekávání poměrně pomalé,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.

Roste i průměrná splátka hypotéky

S očekávaným růstem úrokových sazeb se zvyšuje i měsíční splátka u nových či refixovaných úvěrů. Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1,6 až dva tisíce korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, by hypoteční sazba ve výši pět procent znamenala růst měsíční splátky u průměrné hypotéky o pět až šest tisíc korun měsíčně.

Vlastnosti všech hypotečních produktů, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře