Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Letos končí fixační období hypotečního úvěru rekordnímu počtu klientů. Další fixaci bude podle údajů hypotečních makléřů podepisovat téměř 300 tisíc lidí. Dá se očekávat, že banky budou o tyto klienty soupeřit a tím pádem úrokové sazby hypoték v reálu porostou pomaleji, než by se předpokládalo.

Máte hypotéku a bude vám letos končit fixace úrokové sazby? Rozhodně nemusíte kývnout na první nabídku, kterou vám vaše banka pošle. „Porovnejte si nabídky konkurenčních bank, případně kontaktujte hypotečního makléře, který má ten nejlepší přehled o současných sazbách hypoték, a pak se teprve rozhodněte,“ radí Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz.

Odhady, že letos hypotéky zásadně podraží, se totiž vůbec nemusí potvrdit. Čísla hovoří jasně. Průměrná sazba hypoték se v polovině roku pohybuje stále těsně nad dvouprocentní hranicí, v praxi je možné získat hypotéku ještě výrazně levněji. Může za to hlavně konkurenční boj bank, které se přetahují o klienty neustále.

hypoteční kalkulačka

Otevírá se prostor zejména pro menší banky

Na klienty, kterým končí fixace, se hodlají zaměřit zejména menší banky. Chtějí tak snížit podíl hlavní trojice bank na hypotečním trhu (Česká spořitelna, Hypoteční a Komerční banka), která poskytuje téměř 80 % všech hypoték. Jsou to například Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank), Air Bank, Sberbank, Fio či Equa bank.

Boj o klienty ale nevzdávají ani banky velké. Těm jde zejména o to, aby své hypoteční klienty neztrácely. Kampaně na přetahování klientů však nejsou vidět tolik jako třeba u spotřebitelských úvěrů. 

A ještě jeden fakt hovoří pro výhodné refinancování hypoték. Banky v loňském roce poskytly hypotéky v historicky největším objemu, půjčily přes 220 miliard korun. Pokud budou chtít udržet laťku na podobné výši, budou se muset soustředit na refinancování hypoték ještě více než loni. A to ještě před tím, než si ČNB prosadí změnu zákona, který by měl zpřísnit nejenom poskytování hypoték nových, ale citelně by měl zasáhnout i refinancování (například půjde o vyšší nároky na příjem žadatele), což by znemožnilo řadě lidí, aby přešli za lepšími podmínkami jinam.

 

 Zeptat se makléře