Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Novou podporu ve výši až 600 tisíc korun schválila vláda, mladé rodiny tak budou mít snadnější přístup k vlastnímu bydlení. Získání půjčky ze Státního fondu rozvoje bydlení má však své podmínky a úskalí.

Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové i ředitele Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) Františka Hadáčka je důležité, aby se zpřístupnily úvěry na pořízení vlastního bydlení mladým rodinám s dětmi, které mají kvůli omezeným příjmům menší šanci získat půjčku na komerčním trhu.  Proto nyní odstartoval SFRB nízkoúročené půjčky na stavbu nebo koupi nového bytu či domu.

Kdo na půjčku dosáhne

Požádat si o půjčku mohou lidé, kterým nebylo ještě 36 let a pečují trvale o dítě do šesti let (rodiče i samoživitelé).  Získat úvěr mohou do 30 dnů od podání žádosti, která obsahuje například výši příjmů, prohlášení o tom, že nedluží na zdravotním pojištění či sociálce a další informace, podle kterých budou úředníci rozhodovat, zda půjčku schválí, nebo ne.

hypoteční kalkulačka

Jaké jsou parametry úvěru

Půjčit si lze od 50 tisíc až do 600 tisíc korun. Důležitá je podmínka, že půjčka pokryje maximálně polovinu celkové pořizovací ceny nemovitosti. Úvěr bude možné využít na pořízení bydlení výstavbou novostavby, nástavbou, vestavbou, přístavbou nebo změnou stavby na stavbu pro bydlení, ale i na koupi bytu nebo rodinného domu či na převod družstevního podílu v bytovém družstvu.

Půjčka je nazývána nízkoúrokovou, úroky by se měly pohybovat do dvou procent. Výše úroků se totiž  odvíjí od základní referenční sazby Evropské unie pro Českou republiku zvýšené o jeden až dva procentní body podle rizikovosti zájemce. Referenční sazba je od začátku letošního roku 0,46 %, žadatelé by tak mohli dosáhnout na sazbu 1,46 až 2,46 %. „Přitom průměrná sazba hypoték je nyní těsně nad dvěma procenty a úvěr od renomovaného hypotečního makléře, člena Asociace hypotečních makléřů, je možné pořídit se sazbou ještě o několik desetin procenta nižší,“ připomíná Petra Horáková Krištofová, webmasterka serveru Hypokalkulačka.cz.

Úvěr od státu je poskytován maximálně na 15 let s fixací nejvýše na pět let. V mimořádných případech, například když se narodí další dítě či rodiče přijdou o práci, jeden zemře nebo dlouhodobě onemocní, je možné lhůtu splácení prodloužit až o šest let - splácení je možné přerušit maximálně třikrát až na dva roky. V době přerušení je pak úvěr úročen jednoprocentní sazbou. Úvěr je možné kdykoli předčasně splatit bez sankcí.
Ministerstvo pro místní rozvoj očekává roční zájem přibližně o 900 úvěrů, fond má letos na půjčky vyčleněných 100 milionů korun. Pokud bude zájem vyšší, částka prý poroste.

Komu půjčka pomůže?

Vzhledem k tomu, že si mladá rodina bude moci půjčit nejvýše 600 tisíc korun a jen na polovinu kupní ceny, téměř s jistotou je možné říci, že na byt v Praze to stačit nebude. Ale třeba na venkově či v regionech s vysokou nezaměstnaností, tedy na severu Čech a Moravy už ano. Ministerstvo zavedlo podporu, aby zvýšilo dostupnost vlastního bydlení pro mladé rodiny s dětmi, které nemají vysoké příjmy a kvůli své bonitě často na běžnou hypotéku nedosáhnou. Jenže v tom může být i problém, protože úvěr je maximálně na polovinu ceny nemovitosti a tu druhou (nebo i větší část) si musí mladí uhradit sami. Ale z čeho? Dá se tedy předpokládat, že budou-li chtít byt ve větším městě, stejně se bez hypotéky od komerční banky neobejdou.

Ostatně ani Česká národní banka z poskytnutí státní půjčky příliš nejásá. Podle serveru iHNED.cz ČNB v připomínkách k vládnímu nařízení upozorňuje na to, že komerční banky a spořitelny dnes nabízejí dostatek výhodných úvěrů na bydlení. Díky silné konkurenci na ně zájemce v praxi nedosáhne jen tehdy, pokud nemá dostatečný příjem na splátky úvěru.
Tvrzení, že trh díky silné konkurenci funguje celkem dobře, neodmítá ani Ministerstvo pro místní rozvoj, nicméně podle něj je výhodou úvěru od státu kromě nízkých sazeb i možnost odkladu a přerušení splátek za výhodnějších podmínek než u bank.  

Jak se k této podpoře staví odborníci

"Pro mladé lidi to může být zajímavá příležitost, i když tak velký rozdíl od sazeb hypoték to zase není. Navíc ani maximální částka, ani podmínka, že půjčka od fondu bude na maximálně 50 % ceny nemovitosti, nedává velké šance všem," míní webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová a dodává: "Ti s malými příjmy, kteří by na hypotéku nedosáhli, si na zbytek ceny budou muset našetřit případně půjčit jinde a ještě si pořídit bydlení tam, kde je výrazně levno, tedy na venkově či v lokalitách s nízkou nezaměstnaností, což jim zase nedává možnost vyšších příjmů."

Odborníci poukazují i na další nevýhody: "Dost zájemců by mohlo odradit dvojí papírování, tedy vyřizování dvou úvěrů na dvou různých místech. Dalším zádrhelem je také fixace státní půjčky, která je maximálně na pět let, co bude za tu dobu, nikdo dnes neví. Dřívější půjčky od fondu měly stejný úrok po celou dobu splácení," říká Pavel Bultas, ředitel společnosti HYPOASISTENT, a podotýká, že očividnou výhodou je, že není nutná zástava nemovitosti.

Úvěr od státu pravděpodobně uvítají developeři a realitní makléři, protože vzroste poptávka po nemovitostech. Otázkou však zůstává, jestli budou mít klientům co nabídnout: na českém trhu je kvalitních nemovitostí žalostný nedostatek.

 Požádat makléře o radu

hypoteční kalkulačka