Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Těšili jste se na zpřehlednění daně z nemovitých věcí? Tedy na to, že od dubna bude nově mít povinnost zaplatit tuto daň kupující místo dosud platného pravidla, podle kterého ji hradí prodávající a kupující je ručitelem? Tak na to zatím zapomeňte. 

Přestože mnohými médii proběhla zpráva, že od 1. dubna bude platit novela, která otáčí daňovou povinnost a čtyřprocentní daň z nabytí věcí nemovitých, dříve známou jako daň z převodu nemovitosti, nestane se tak. Zákonodárci ty, kteří se nyní chystají prodat či koupit nemovitost, pořádně napínají. Novelu totiž ještě neschválili, a tak minimálně do léta bude vše fungovat po staru, tedy daň bude dál platit kupující (prodávající jen v tom případě, když se na tom s kupujícím dohodne).

hypoteční kalkulačka

Nový návrh dostali na stůl poslanci sice již před koncem loňského roku, ale zařazen na projednávání byl až nyní. Navíc se v rozpočtovém výboru objevily pozměňovací návrhy, takže se stejně lhůta na jejich vypořádání posunula až na jaro.  V rozpočtovém výboru se bude pravděpodobně hlasovat o pozměňovacích návrzích na konci března, z čehož jasně vyplývá, že od 1. dubna novela platit nebude. Další možný termín účinnosti je pak 1. července 2016.

Daňová správa si od novely slibuje snížení nedoplatků a zlepšení jejich vymahatelnosti od kupujících. A je to logické. Ten, kdo nemovitost prodá, už k ní nemá žádný vztah a tím pádem i malou motivaci peníze státu odvést. Navíc od něj není možné platbu vymáhat například pomocí exekuce na příslušný dům či pozemek. A kupujícího si úřad snadněji najde. Informace o něm jsou uvedené v katastru nemovitostí.

„A co je také pozitivní, je zrušení instituce ručitele. Nyní totiž ten, kdo nemovitost koupí, ručí za to, že prodejce daň zaplatí. A pokud si prodejce svou povinnost nesplní, musí státu peníze odvést kupující, aniž by mohl prodejce k zaplacení nějak právně donutit,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová.

I když je tato novela pozitivní, nic to nemění na faktu, že daň z věci nemovitých označují mnozí za nesmyslnou: A právem, kupujeme totiž nemovitost za již zdaněné peníze a musíme státu platit daň znovu. K tomuto názoru se kloní i opoziční poslanci z ODS, kteří chystají další daňový návrh, tentokrát na zrušení daně z nabytí věcí nemovitých úplně.

 

 Požádat makléře o radu

hypoteční kalkulačka