Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

S postupujícím podzimem klesají nejen venkovní teploty, ale v propadu pokračují i hypoteční sazby.  To není ostatně nic nového, úrokové sazby klesají po celý letošní rok, konečně se však z letního lenošení probudili zájemci o hypotéky a po delší době hlásí banky nárůst nově sjednaných smluv.

Podle dat z Fincentrum Hypoindexu se průměrná úroková sazba hypoték v říjnu propadla o dalších 11 bazických bodů na 2,36 %, a dostala se tak na hodnotu z února loňského roku. A praxe statistickému průměru zdárně sekunduje. Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, vykázal v říjnu hodnotu 2,22 % a opět dokázal, že hypotéky sjednané prostřednictvím zkušených hypotečních makléřů mohou být ještě levnější.

„Pokud si například klient požádá o hypotéku prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, ušetří na dvoumilionové hypotéce se splatností 25 let jen na úrocích přes 40 tisíc korun, které může využít třeba na lepší vybavení domácnosti. A to nemluvím o tom, že dobrý hypoteční makléř dokáže zajistit i různé individuální výhody a ušetří klientům čas s obíháním jednotlivých bank,“ vysvětluje Petra Horáková Krištofová, webmasterka serveru Hypokalkulačka.cz. Konkrétní úsporu si můžete jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Zvyšuje se zájem klientů, roste i průměrná výše hypotéky

 

Hypoteční trh konečně oživuje, podle údajů Fincentrum Hypoindexu si v říjnu sjednalo hypoteční úvěr přes 7 tisíc klientů, což je oproti září nárůst o 668 smluv. Zvýšil se i objem poskytnutých hypoték, a to o téměř dvě miliardy na necelých 17 miliard korun. A do třetice, průměrná výše hypotečního úvěru překonala hranici 2,4 milionu korun.

Letošní podzimní oživení však stále zaostává za minulými roky. Letos zatím banky poskytly hypotéky v celkovém objemu 145,3 miliardy korun, což je o téměř 40 miliard méně než v roce 2018. Za loňským rokem zaostává i počet sjednaných hypotečních smluv, a to o více než 20 tisíc.

„Hypotečních rekordů se tedy letos nedočkáme. Aby hypoteční banky letos pokořily hranici 200 miliard korun, musely by do konce roku poskytnout hypotéky v objemu 55 miliard korun, což není moc reálné,“ podotýká Petra Horáková Krištofová a připomíná, že by musel být překonán měsíční rekord 30 miliard korun z listopadu roku 2016, kdy se lidé báli nového zákonu o úvěru pro spotřebitele a rychle si sjednávali hypotéky za původních podmínek, a nebo loni v říjnu, kdy si před zpřísněním podmínek v poskytování hypoték stihli klienti sjednat hypotéky za téměř 25 miliard korun. To byly ovšem výjimky, letos se nic takového nechystá, naopak na hypotéku kvůli regulacím dosáhne méně lidí.

O hypotéku se bude během následujícího roku podle průzkumu NMS Market Research pro Hypoteční banku ucházet téměř 300 tisíc mladých lidí. Většina má ale nízké úspory (polovina má naspořeno méně než 100 tisíc korun, nepomůže jim tedy ani chystaná podpora od státu pro mladé do 36 let) a nemívají představu o výši splátek. Zájem jim komplikuje rostoucí podíl singles. Předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix dodal, že vlastní nemovitost si chce koupit 40 % mladých a 15 % by si ji rádo postavilo. Hypotékou chce nemovitost financovat 57 % mladých Čechů.

hypoteční kalkulačka 

Růst cen nemovitostí se nezastavuje

Ve třetím čtvrtletí letošního roku se trh s rezidenčními nemovitostmi vyvíjel nejlépe pro zájemce o koupi rodinného domu. Právě v této kategorii bylo tempo růstu cen nejnižší, i přesto, že se k rodinným domům přesouvá část poptávky od drahých městských bytů. Ceny bydlení v Česku obecně rostly pouze mírně. Ve srovnání se zeměmi EU ale Česká republika stále patří země s vyšším tempem růstu cen, v posledním čtvrtletí obsadila šesté místo.

Podle údajů HB Indexu vzrostla průměrná tržní cena bytů ve třetím čtvrtletí letošního o 2,6 procentního bodu, meziročně si ceny bytů připsaly 7,9 procentního bodu, čímž se staly jedinou kategorií pod osmiprocentní hranicí. „Ceny rostly ve všech krajích, nejvíce ve Zlínském (3 %) a nejméně v Olomouckém (1,2 %). Vyšším tempem pak rostly ceny ve starších cihlových domech. Vůbec nejvyšší růst cen pak byl u relativně malých bytů, tedy v kategorii 2+1 a 2+kk. To platí především pro Prahu, kde byty o dispozici 1+kk a 2+kk tvoří téměř 70 % prodejů. S tím klesá i průměrná výměra bytu – za posledních pět let se snížila o celých 10 m2 na současných 65 m2,“ říká Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

Rodinné domy v minulém čtvrtletí zdražovaly nejméně. Jejich cena stoupla o dva procentní body, meziročně pak vzrostla o 8,8 procentního bodu. „Část poptávky do kategorie rodinných domů, zejména těch levnějších za městem, se přesouvá z drahých bytů. Tento trend potvrzuje i vyšší stavební činnost developerů ve Středočeském kraji a v okolí Brna. Zájem je i o starší domy s dobrou dostupností a o dřevostavby,“ říká k vývoji na trhu rodinných domů Petr Němeček.

U pozemků stále přetrvává tempo růstu z minulého čtvrtletí, tedy mírné. Tržní cena vzrostla o 2,3 procentního bodu, meziročně si tak připsala 8,8 procentního bodu, to znamená stejné tempo zdražování jako u rodinných domů.

V nadcházejícím období Hypoteční banka očekává stagnaci na straně poptávky nemovitostí, nabídka nemovitostí by měla růst jen mírně. Stejně jako v posledních kvartálech bude tempo růstu cen zpomalovat, v méně atraktivních lokalitách se mohou začít objevovat i slevové akce. Vývoj na trhu bude příznivý i pro lidi hledající pronájem. Dosavadní růst cen nájemného by měl zpomalovat, v některých lokalitách i stagnovat.

Co nového u hypotečních makléřů

Mnoho bank se už v těch nejlepších nabídkách přiblížilo magické dvouprocentní hranici během září a října, a tak se hypotékám prostor pro další zlevňování zužuje. V listopadu oznámila snížení hypotečních sazeb zatím pouze Moneta Money Bank, která do konce listopadu nabízí hypotéky o čtvrt procentního bodu levněji. Zájemci o hypotéku tak mohou v rámci takzvaného podzimního Hypobraní při kombinaci se slevou za rychlé čerpání a dalšími slevami získat hypotéku od 2,17 %. Proti většinovému proudu jde UniCredit Bank, která své úrokové sazby hypoték o 0,2 procentního bodu zvýšila.

Co zajímavého nabízejí stavební spořitelny? Raiffeisen stavební spořitelna prodlužuje akci na všechny nově sjednané smlouvy o stavebním spoření (smlouvy s cílovou částkou 200 tisíc korun bez poplatku za uzavření). Ty je možné uzavírat zdarma až do 20. prosince 2019. Spořitelna také snížila úrokové sazby úvěru se zajištěním nemovitostí HYPOsplátka, a to ve všech fixacích. Lidé, kteří mají zájem o koupi nemovitosti nebo rozsáhlou rekonstrukci nad jeden milion korun, mohou žádat o financování už od 1,89 % ročně. Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) snížila úrokové sazby zajištěných meziúvěrů. Nejnižší možná úroková sazba zajištěného úvěru od Lišky tak klesá o desetinu procentního bodu na 1,99 %. Nejnižší možná sazba platí jak pro nové zájemce o úvěr, tak i pro refinancování úvěrů z jiných finančních institucí.

Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře