Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Jestli se nyní poohlížíte po vlastním bydlení, určitě už jste narazili na nedostatek vhodných nemovitostí. A ono je to logické. Úrokové sazby hypoték dosáhly nedávno svého dna, takže si dům či byt pořídilo daleko více lidí než dříve a ti, kteří zaváhali, dnes marně hledají vhodnou nemovitost.

Ba co víc, nemovitostní trh zareagoval po zvyšující se poptávce a ceny bytů a domů rostou. Přesto nemusíte házet flintu do žita. Stačí to jen nebát se koupit nemovitost zatíženou hypotékou a využít tak současné situace. Stále totiž existují lidé, kteří si nedávno pořídili bydlení na hypotéku a potřebují se přestěhovat za prací, nebo se jim narodilo dítě a stávající byt je malý, nebo se naopak rozvádějí a potřebují vypořádat majetek. Zkrátka situací proč prodat byt zatížený hypotékou je hodně bez ohledu na současnou ekonomickou situaci.


hypoteční kalkulačka


Přesto nemusíte házet flintu do žita. Stačí to jen nebát se koupit nemovitost zatíženou hypotékou a využít tak současné situace. Stále totiž existují lidé, kteří si nedávno pořídili bydlení na hypotéku a potřebují se přestěhovat za prací, nebo se jim narodilo dítě a stávající byt je malý, nebo se naopak rozvádějí a potřebují vypořádat majetek. Zkrátka situací proč prodat byt zatížený hypotékou je hodně bez ohledu na současnou ekonomickou situaci.

Nebojte se koupit bydlení s hypotékou. Ušetříte peníze i čas

Kdo se rozhodne koupit nemovitost, na které vázne hypotéka, má několik možností. Buď má dostatek hotovosti a rovnou splatí hypotéku bance prodávajícího, nebo prostředky nemá a pak má další dvě možnosti. Buď hypotéku převezme, nebo bude refinancovat. „Zjednodušeně řečeno, buď převezme stávající hypotéku od prodávajícho se všemi parametry a podmínkami, tedy nastavenou fixací, úrokovou sazbou, délkou splácení a výší splátek, nebo uzavře hypotéku novou, s novou úrokovou sazbou, novými podmínkami a parametry, klidně u jiné banky, a tou tak vlastně splatí závazek původní,“ popisuje Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. Každý z těchto dvou způsobů má své výhody a nevýhody. S tím, jaký způsob bude pro vás nejvýhodnější, vám rád a zdarma pomůže zkušený hypoteční makléř.

Zatímco dosud, kdy úrokové sazby hypoték klesaly, bylo jednoznačně výhodnější při koupi nemovitosti s hypotékou refinancování, nyní se může vyplatit hypotéku převzít a získat tak nízkou sazbu. Banky totiž od prosince, kdy začal platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, začaly své úrokové sazby zvedat. Některé začaly již v listopadu (více čtěte zde), ke Komerční a Hypoteční bance se v prosinci přidaly ČSOB a UniCredit Bank. Se zdražením sice stále otálí Česká spořitelna, ale vše nasvědčuje tomu, že je superlevným hypotékám definitivní konec.
A právě získání nízké sazby hypotéky na několik dalších let může mnohým klientům pomoci. Jak prodávajícím, kteří se snadněji a rychleji zbaví nemovitosti, tak kupujícím, kteří ušetří čas i peníze. Samozřejmě žádná výhoda není tak úplně bez podmínek.

hypoteční kalkulačka

Ne všechny banky totiž takové převzetí dluhu umožňují. „V současné době lze převzít hypotéku u České spořitelny, UniCredit Bank, Raiffeisenbank, Komerční banky a Moneta Money Bank. Neuspějete u Hypoteční banky, ČSOB, mBank, Equa a Sberbank,“ vysvětluje hypoteční makléřka ze společnosti Hypoasistent Jitka Vágnerová. Další nevýhodou převzetí hypotéky je fakt, že musí vaše bonita a schopnost splácet odpovídat přesně parametrům původní hypotéky prodávajícího. Banka si dobře prověří, zde splňujete všechny podmínky. A pro vás to zase znamená přijmout již jednou nastavenou hypotéku tak jak je, bez dalších úprav.

Převzetí hypotéky v praxi

I když se podle zkušeností Jitky Vágnerové převzetí hypotéky v praxi děje spíše výjimečně, je docela dobře možné, že takových požadavků bude v nejbližší budoucnosti přibývat. Jak celý proces probíhá a na co je dobré se připravit?
Pokud banka převzetí dluhu umožní, přistupuje ke kupujícímu jako ke každému novému klientovi. „To znamená, že budete k žádosti potřebovat doložit všechny potřebné doklady, jako je prokázání totožnosti, příjmu, návrh kupní smlouvy a podobně,“ vysvětluje Jitka Vágnerová a dodává, že podrobné informace podá každý zkušený hypoteční makléř.
Určitou výhodou při takovém převzetí hypotéky je i to, že banky nepožadují nový odhad nemovitosti, případně se může nechat vyhotovit „aktualizace“ (pouze pro to, aby banka viděla, že je nemovitost v pořádku).
Dále musíte souhlasit se všemi stávajícími parametry, v nastavení hypotéky nelze nic měnit. Vše se realizuje na základě dodatku, který je zpoplatněný (zpravidla od jednoho do pěti tisíc korun). „Jediné, co se mění, je nová pojistná smlouva na nemovitost, aby byla napsaná na nového majitele,“ doplňuje Jitka Vágnerová.

 Zeptat se makléře