Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - červenec 2023

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,8 %     Brokerindex: 5,7 %    Úspora:  45 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Zdražování pokračuje. Podle údajů Fincentrum Hypoindexu se v dubnu průměrná úroková sazba hypotéky lehce přehoupla přes dvě procenta. Na hypoteční úvěry dopadají i další změny, hypotéka na dům či byt je tak stále méně dostupná.

Průměrná úroková sazba hypotéky vzrostla z březnových 1,95 % na 2,01 % v dubnu. Pokořila tak magickou dvouprocentní hranici, ovšem druhým směrem, než v průběhu loňského roku. Naposledy byla totiž lehce nad dvěma procenty v únoru 2016.

A jak si momentálně stojí úrokové sazby hypoték v praxi? Podle Brokeridexu, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, byla úroková sazba hypoték v dubnu opět oproti statistickému průměru levnější. Pokoření dvouprocentní hranice se zatím nekoná. V dubnu vykázal Brokerindex hodnotu 1,83 %, což je o 0,18 % méně než průměr. „Pokud si tedy klient vezme například hypotéku dva miliony korun se splatností 25 let prostřednictvím hypotečního makléře, ušetří u tohoto modelového příkladu při konstantních podmínkách úvěru více jak 52 tisíc korun. A to není částka zrovna zanedbatelná,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. Konkrétní úsporu si můžete ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Hypotéky stále méně dostupné

Že nastávají horší časy, potvrzují i další data z Hypoindexu. V dubnu si lidé sjednali o 1 833 méně hypotečních smluv než v březnu. V meziročním srovnání poklesl počet hypoték o 187. A nižší byly i objemy, oproti březnu o 3,5 miliardy korun. Ve čtvrtém měsíci objemy klesly na 17,6 miliardy korun.

„Je to logické. Banky se totiž řídí doporučením České národní banky a omezují poskytování hypoték na byt či dům v pásmu od 80 do 90 % LTV. Limit od ČNB, tedy že banky mohou v tomto pásmu poskytnout maximálně 15 % celkového objemu poskytnutých hypoték, tak vyřadil ze hry mnohé žadatele o hypoteční úvěr,“ říká Petra Horáková Krištofová. Podle údajů od hypotečních makléřů banky také tyto nejžádanější hypotéky zdražují výrazněji, aby zájem omezily. Budeme si muset zvyknout na to, že ten, kdo bude chtít dosáhnout na levnou hypotéku, bude muset dát z vlastních prostředků více než pětinu odhadní ceny nemovitosti.

A bohužel se chystá ještě další zpřísnění hypotečních úvěrů. V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR leží „technická“ novela zákona o ČNB, která dodává centrální bance další pravomoci. A pokud by jich využila v rozsahu naznačeném ve Zprávě o finanční stabilitě 2015/2016, na hypotéku by dosáhlo stále méně lidí. „Naštěstí ještě není nic definitivně rozhodnuto. Jak rozpočtový výbor, tak ministerstvo financí slíbily, že se budou připomínkami ještě zabývat,“ doplňuje Petra Horáková Krištofová.

 

hypoteční kalkulačka

Co nového u hypotečních makléřů

Navzdory ostatním číslům se na svém drží průměrná výše hypotéky. Už od listopadu loňského roku si lidé v průměru půjčují přes dva miliony korun. Ani letos v dubnu tomu nebylo jinak a průměrná výše hypotéky dosáhla na 2 054 856 korun.
Se zdražováním se banky příliš nechlubí, proto je ani nyní v žádné reklamě neuvidíte. Většinou zvyšují úrokové sazby u hypoték s vyšším LTV. Konkrétně v dubnu zdražila ČSOB, Hypoteční banka, Expobank a UniCredit Bank.
Svoji příležitost na hypotečním trhu však vidí stavební spořitelny. Tak například Českomoravská stavební spořitelna od poloviny května odmění nové klienty prémií až 1 000 korun za uzavření smlouvy o stavebním spoření. Odměna představuje slevu 50 % z poplatku za uzavření smlouvy. V platnosti zůstávají i finanční prémie za úvěrové obchody. K novým smlouvám a souběžně uzavřenému nezajištěnému meziúvěru Kredit Refin tak bude spořitelna až do konce června poskytovat prémii ve výši 0,5 % z výše úvěru, maximálně 2 000 korun.

Nové produktové změny přináší i Raiffeisen stavební spořitelna. Každý, kdo se rozhodne vzít si úvěr na bydlení, nebude za uzavření úvěrové smlouvy platit žádné poplatky za uzavření. To samé se týká i nově uzavřené smlouvy o stavebním spoření k úvěru, která je navíc bez poplatku za vedení účtu. Zvýhodněné podmínky platí pro smlouvy sepsané do 30. června 2017. RSTS také stále drží atraktivní úrokové sazby překlenovacích úvěrů. U úvěru na rekonstrukce, modernizace a opravy do 700 tisíc korun bez zajištění REKOpůjčka zůstává úroková sazba ve výši od 4,59 % ročně, úvěr se zajištěním nemovitostí HYPOsplátka je aktuálně od 1,88 % ročně.
Jestli jsou aktuální nabídky bank výhodné právě pro vás a jak nejlépe získat hypotéku na byt či dům, to vám rádi a zdarma spočítají naši hypoteční makléři. 

 Zeptat se makléře