Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Stránky novin, časopisů i internetových médií se nyní často zaplňují spekulacemi o plošném poklesu cen nemovitostí, jedním z hlavních témat je pak i vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Zájemci o vlastní bydlení musí být značně různícími se názory zmateni: jak to tedy je?

Co nás čeká další měsíce? Je výhodné koupit nemovitost nyní, anebo třeba až za rok? To jsou otázky, se kterými se realitní a hypoteční profesionálové setkávají nejčastěji.

Splaskne realitní bublina?

Avšak ani oni nemohou zcela s jistotou říci, jak vysoká bude úroková sazba hypoték za půl roku, či kolik bude stát padesátimetrový byt v centru Brna. Jedno je ale vysoce pravděpodobné: na realitním trhu dojde k určitému narovnání. Zlevní nekvalitní nemovitosti a nemovitosti ve špatných lokalitách, zlevní například i novostavby, jejichž vybavení, okolí ani infrastruktura neodpovídají příslušné ceně. A naopak – hodnota kvalitních nemovitostí v žádaných lokalitách poroste.

Dramatický růst cen nemovitostí je u konce

V uplynulých šesti letech jsme byli svědky překotného růstu cen nemovitostí, a to v řádu mnoha desítek procent (týká se zejména hlavního města). Lze říci, že zde byly dvě velké vlny zdražování: první byla spojena se vstupem ČR do EU, kdy mnoho zahraničních investorů počítalo se zhodnocením své investice, čímž tato poptávka tlačila na růst cen, druhá vlna pak přišla na přelomu let 2006 a 2007, kdy kvůli obavám ze zvýšení sazby DPH rostla poptávka po nemovitostech a společně s ní i jejich cena. To, že lidé v roce 2007 uspíšili koupě nemovitostí, mělo logicky za následek pokles poptávky během letošního roku, který byl navíc podpořen růstem úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Tímto tedy skončila druhá vlna dramatického zdražování nemovitostí.

hypoteční kalkulačka

Koupit nemovitost nyní, anebo počkat?

Při rozhodování o koupi nemovitosti je třeba vždy zohlednit všechny aspekty. Jak už bylo napsáno v úvodu článku, očekává se zlevnění dnes nadhodnocených nemovitostí (zejména byty v panelových domech) a mírný růst cen (v řádech jednotek procent) kvalitních nemovitostí v žádaných lokalitách. Kdo má zájem o pěkný byt v zajímavé lokalitě a rozhodnul se vyčkávat s jeho koupí kvůli možnému poklesu cen, se zřejmě svého nedočká. Poptávka po takových bytech je totiž stále dost silná na to, aby zajistila byť jen pomalý růst jejich ceny. A budeme-li hovořit o novostavbách, tak zde je třeba si uvědomit, že cena vstupů (energie, materiál, práce) stále roste (stejně jako cena pozemků) a prostor pro zlevňování zde prostě není.

Investice do nemovitosti = jistota

V dnešní době se více než kdy jindy ukázalo, že investice do nemovitosti je větší jistotou než investice například do akcií. I přes růst úrokových sazeb hypoték je financování prostřednictvím hypotečního úvěru stále velmi výhodné, a proto značně oblíbené. Koupit si své první bydlení tak snadno mohou například absolventi škol, druhé bydlení zase rozrůstající se mladé rodiny, kterým je jejich první byt těsný. Pravdou ale je, že některé banky dnes už neposkytují tzv. 100% hypotéky a zájemci o bydlení tak v těchto případech musí mít něco naspořeno. Na druhou stranu vložením vlastních prostředků zase získáme příznivější úrokovou sazbu a z ní plynoucí nižší splátky.

Nebojte se zeptat profesionálů

Rozhodnutí o koupi nemovitosti a způsobu jejího financování by měli zájemci velice dobře zvážit. Lze jedině doporučit návštěvu renomované realitní kanceláře, která by měla být zárukou kvalitního poradenství a úplných informací o kupované nemovitosti. V případě financování hypotékou by pak měla být samozřejmostí návštěva renomovaného hypotečního makléře, který doporučí vhodný financující produkt. Dobrou volbou nemovitosti a jejího financování lze i v dnešní době vydělat.

Petra Horáková Krištofová, Asociace hypotečních makléřů

Požádat makléře o radu