Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - prosinec 2022

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,98 %     Brokerindex: 5,79 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Září bylo neobyčejně slunné, na výsluní se hřály i hypotéky. Přestože úrokové sazby hypoték plíživě rostou, chystané omezení hypotečních úvěrů přivedlo do bank nejvíce klientů v letošním roce.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu se v září ustálila průměrná sazba hypoték na hodnotě 2,57 %, což je o čtyři bazické body více než v srpnu. A jak je na tom Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů? „I on mírně vzrostl, v září vykázal hodnotu 2,45 %. Nicméně opět se ukázalo, že zkušení hypoteční makléři dokážou klientům zprostředkovat hypoteční úvěr o pár desetin procenta levnější oproti statistickému průměru, a tím pádem i hodně ušetřit,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová. Když si například klient požádá o hypoteční úvěr prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, v průměru ušetří na klasické hypotéce ve výši dvou milionů korun a splatnosti 25 let 36 tisíc korun, což je rozhodně zajímavá částka. Konkrétní úsporu si lze jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

Hypoteční září bylo nejlepším měsícem letošního roku

Z dat Fincentrum Hypoindexu vyplývá, že úrokové sazby hypoték sice pomalu rostou, nicméně obava z dalšího zpřísnění podmínek v poskytování hypotečních úvěrů, přilákala do bank rekordní počet klientů. V září bylo uzavřeno 9 153 smluv, což je nejvíce od prosince loňského roku. Konkrétně o 678 hypotečních smluv více než v srpnu a o téměř tisícovku víc než před rokem.

I objemy sjednaných hypotečních úvěrů v září jsou nejvyšší v letošním roce. Banky v devátém měsíci rozpůjčovaly na hypotékách skoro 21 miliard korun, což je o dvě miliardy více než v srpnu a dokonce o 3,7 miliardy víc než v září 2017. Objemy jsou nejvyšší od poloviny loňského roku.

hypoteční kalkulačka

„I když září řádně proslunilo hypoteční trh, je třeba si uvědomit, že hodně lidí uzavíralo hypotéky s předstihem, protože se obávali, že od října s ohlášeným zpřísněním, již na hypotéku nemusí dosáhnout. V dalších měsících očekáváme mírné ochlazení zájmu a celkově se tedy letošní rok minulým rekordním letům pravděpodobně nevyrovná,“ konstatuje Petra Horáková Krištofová.

Pohled do statistik je jasný. Během letošních devíti měsíců si lidé sjednali celkem 73 705 hypoték, což je o 8 429 smluv méně než loni. Objemy prozatím za letošní rok činí 159,7 miliard korun, loni to bylo za stejné období již 168,3 miliard korun. Jako kdyby letos chyběl jeden silnější měsíc.

A úrokové sazby hypoték porostou dál. Ostatně s dalším růstem základních úrokových sazeb počítá i ČNB. Podle guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka by sazby měly jít do budoucna postupně až ke třem procentům. Kvůli inflačním tlakům se nedá vyloučit jedno zvýšení sazeb ještě letos.

„Stále je ale možné říct, že jsou hypotéky v porovnání s historií levné. Vždyť před deseti lety si klienti sjednávali běžně hypoteční úvěry se sazbou mezi pěti a šesti procenty,“ připomíná Petra Horáková Krištofová.

Omezení se dotkne i střední třídy

Od 1. října již platí, že výše dluhu žadatele nesmí překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a současně by zájemce o hypotéku měl na splátku dluhu vynakládat maximálně 45 % svého měsíčního čistého příjmu. Podle České národní banky lze v určitých případech tyto hodnoty překročit, takových úvěrů však nesmí být víc než pět procent. Odhady, kolika klientů se opatření dotkne, se pohybují od jednotek procent zhruba do pětiny. Vyplývá to z odpovědí developerských a realitních společností pro ČTK.

„Pravidla pro poskytování hypoték se od začátku října týkají nejen nových smluv, ale platí i pro refinancování stávajících úvěrů na bydlení, pokud dojde k navýšení částky úvěru,“ upozorňuje Petra Horáková Krištofová. Centrální banka navíc v tiskové zprávě upozorňuje, že „banky by ve svém vlastním zájmu a v souladu se zásadami obezřetného řízení rizik měly při refinancování hypotéky vždy vyhodnotit, zda pro ně v mezidobí nedošlo k nepříznivým změnám, které zvyšují rizikovost úvěru. Jedná se například o podstatné snížení hodnoty zastavované nemovitosti, znatelné zvýšení zadluženosti žadatele nebo výrazné snížení jeho příjmů“.

hypoteční kalkulačka 

Co nového u hypotečních makléřů

Na českém hypotečním trhu se objevil nový hráč. Od příštího roku začne nabízet hypotéky ING Bank.

Stávající banky kopírují trend a většinou zdražují. Během září zvýšila úrokové sazby hypoték Například Česká spořitelna či mBank. Obě ale hodlají v říjnu na stávajících sazbách zůstat, k nim se přidává i UniCredit Bank či Wüstenrot hypoteční banka. Do budoucna však další zdražení nevylučují.

Od října zvyšuje úrokové sazby hypoték Hypoteční banka, hypotéky s pětiletou fixací zdražila o 0,2 procentního bodu na 3,09 %. Ke zdražení se odhodlala i Air Bank, která v září sazby naopak snižovala. Od 10. října nabízí u hypotéky do 700 tisíc úrokovou sazbu 3,09 %, u hypotéky do 1,5 milionu korun pak 2,98 % a nejvíce, o čtyři desetiny procentního bodu zdražila banka hypotéky od 1,5 do 30 milionů korun, které nyní nabízí se sazbou 2,79 %. Sazby platí pro nové i refinancované hypotéky s fixací na pět let. Říjnovému zvýšení úrokových sazeb se nevyhnou ani klienti Moneta Money Bank.

Renesanci však zažívá stavební spoření. Stavební spořitelny chtějí rostoucí zájem klientů podpořit, o různé novinky nyní není nouze. Například u Modré pyramidy čeká na nové i stávající klienty prémie dva tisíce korun, úrokový bonus za vklad v počátku spoření, nebo spoření za výhodných podmínek. Novinky se týkají všech věkových skupin od dětí po klienty starší 55 let. Raiffeisen stavební spořitelna připravila pro své klienty několik novinek jak v oblasti úvěrů, tak spoření. Hypoteční úvěr s tříletou fixací nabízí od října s úrokovou sazbou od 1,94 % ročně. Akci na dětské smlouvy s výnosem až 4 % ročně prodlužuje do konce roku. Účel nezajištěného úvěru bude možné dokládat pouze fotodokumentací.

Vlastnosti nejen "akčních" produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.
 

 Zeptat se makléře