Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

V dubnu se sice objem poskytnutých hypoték nepatrně snížil, zůstává však na nejvyšší úrovni za posledního půl roku, úrokové sazbě se však dolů nechce.

Podle údajů ČBA Hypomonitor, který zachycuje data ze všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry, úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték po třech minulých poklesech zase mírně vzrostla. A to o tři bazické body a dosáhla hodnoty 5,89 %. Dostala se tak zpět na úroveň letošního února, stejnou hodnotu měla také v říjnu loňského roku. I nadále však platí, že se nachází na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let, i když v letech 2008 a 2009 se pohybovala také na obdobně vysokých hodnotách. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových odrážejí skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv. Nabídkové sazby se nejčastěji pohybují v relativně širokém rozpětí mezi šesti až sedmi procenty, jejich průměr však v posledním půl roce vesměs stagnuje mírně nad hranicí šesti procent.

A jak jsou na tom hypotéky v praxi? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů se v dubnu ustálil na hodnotě 5,79 %, což je o deset desetin procentního bodu méně, než udávají statistická čísla celého trhu. Jak na takové úrokové sazby dosáhnout? „Ušetřit mohou klienti, kteří o hypoteční úvěr požádají prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře,“ vysvětluje Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz a uvádí příklad: Pokud si klient požádá například o hypotéku ve výši tří milionů korun se splatností 25 let prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, může jen na úrokové sazbě ušetřit až 70 tisíc korun, což rozhodně není k zahození. „A to není vše, kromě finanční úspory dokáže zkušený hypoteční makléř nabídnout klientovi i výhody, na které by sám u banky neměl šanci dosáhnout, samozřejmostí je také nemalá úspora času při vyřizování všech potřebných dokumentů,“ doplňuje Petra Horáková Krištofová. Konkrétní finanční úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Hypoteční sazby reagují s mírným zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Promítá se do nich řada faktorů – nejen očekáváný vývoj základních sazeb České národní banky, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamika obdobných úrokových sazeb v zahraničí. Tržní úrokové sazby delších splatností jsou v posledních měsících rozkolísané a reagují citelně na tržní vývoj v zahraničí. Jejich průměrná hodnota byla za první čtvrtletí letošního roku zhruba o půl procentního bodu nižší než v posledním čtvrtletí minulého roku. Od začátku roku se však vystřídalo několik fází jejich růstu a poklesu, což komplikuje výhled na jejich další vývoj s potenciálním dopadem do hypotečních sazeb. Od poloviny dubna však delší sazby opět klesají a jsou nižší zhruba o půl procentního bodu.

Hypoteční duben bývá obvykle slabší

Podle údajů ČBA Hypomonitoru poskytly banky a stavební spořitelny v dubnu domácnostem hypotéky v celkovém objemu 10,6 miliardy korun. Meziměsíčně poklesl objem poskytnutých hypoték o celé dvě miliardy korun, což představuje 16% měsíční pokles. Dubnová aktivita na hypotečním trhu ale bývá oproti březnu pravidelně slabší. Po zohlednění sezónnosti objem poskytnutých hypoték v dubnu meziměsíčně vesměs stagnoval. Objem i počet hypoték se tak v dubnu a březnu stále nacházely na nejvyšších úrovních od loňského léta, kdy trh začal citelně zamrzat. I přes uvedené zlepšení hypoteční aktivity v posledních měsících zůstává objem poskytnutých hypoték zhruba poloviční oproti situaci v prvním čtvrtletí roku 2020. Z meziročního pohledu se začíná postupně projevovat efekt nižší srovnávací základny z loňského roku. Meziroční pokles poskytnutých hypoték se tak v dubnu zmírnil na 40 % z březnových 59 %.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték bez refinancování v dubnu dosáhl 8,8 miliardy korun. Oproti březnu tak jde o pokles o 1,5 miliardy korun, což představuje meziměsíční 15% pokles. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak činil 1,8 miliardy korun oproti 2,3 miliardám korun v březnu.

Počet nově poskytnutých hypoték se v dubnu snížil na 2,9 tisíce z březnových 3,5 tisíc. I v tomto ohledu se navzdory meziměsíčnímu poklesu dubnová hodnota po březnu pohybuje na nejvyšší úrovni od července loňského roku. Nadále se ale jedná o nízký počet ve srovnání s tím, že průměrný měsíční počet nových hypoték se v první polovině minulého roku pohyboval kolem šesti tisíc a předloni pak dosahoval 9,5 tisíce.

„Hypoteční trh v dubnu zaznamenal mírný pokles, pokud však vezmeme v potaz skutečnost, že dubnová čísla bývají obvykle oproti březnu slabší, není dubnový výsledek zklamání. Hypoteční trh v posledních měsících ve srovnání s druhou polovinou minulého roku mírně ožívá, nicméně ve srovnání se situací těsně před vypuknutím pandemie jsou měsíční objemy poskytovaných hypoték stále o polovinu nižší,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

hypoteční kalkulačka 

Průměrná velikost hypotéky nepatrně roste

Průměrná výše hypotéky v dubnu již třetí měsíc v řadě vzrostla a dostala se opět nad hranici tří milionů korun, kde se nacházela naposled v červenci minulého roku. Nejvyšší průměrná hypotéka byla v listopadu 2021 a dosáhla hodnoty 3,46 milionu korun. 

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky přibližně o 1 500 korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky zhruba o šest tisíc korun. Splátka hypotéky ve výši jednoho milionu korun s 30letou splatností se současnými úrokovými sazbami se pohybuje kolem šesti tisíc korun.

Možnosti financování vašeho bydlení a vlastnosti všech hypotečních produktů, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře