Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Daň z nabytí nemovitosti, která se platí při prodeji bytu, domu nebo pozemku bude nově platit výhradně kupující. To je hlavní změna, která se dotkne i lidí, kteří si na pořízení nemovitosti berou hypotéku.

 Změnu schválili poslanci 1. června 2016, ještě ji musí potvrdit Senát a prezident. Úplné zrušení této daně Parlamentem neprošlo, pro návrh Zbyňka Stanjury z ODS bylo jen 42 poslanců ze 154 přítomných, 114 zákonodárců hlasovalo proti. Do konce roku 2013 se platila daň z převodu nemovitostí. Od ledna 2014 ji nahradila právě daň z nabytí nemovitých věcí. Daňové přiznání je potřeba podat na finančním úřadu, v jehož obvodu územní působnosti se daná nemovitost nachází, a to do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, kdy je proveden vklad vlastnického práva k nemovitosti na katastru.

hypoteční kalkulačka

Daňového poplatníka nyní určuje kupní smlouva

„V současné době platí, že se v kupní smlouvě může prodávající s kupujícím dohodnout, kdo z nich daň z nabytí nemovitých věcí zaplatí a podá k ní daňové přiznání,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. A také platí, že se ten, který daň neplatí, stane ručitelem. U dražších nemovitostí se tato daň pohybuje v řádech desetitisíců korun, proto by ji kupující i prodávající měli zohlednit do své kalkulace. Pokud by například prodávající předem nesnížil svůj zisk z prodeje o platbu daně, nemusely by mu inkasované peníze pro jeho účely (třeba pro nákup jiné nemovitosti) stačit. „Není-li smluvně určeno jinak, je dosud daňovým poplatníkem automaticky prodávající. Kupující se v takovém případě stává ručitelem. To znamená, že když prodávající daň nezaplatí, musí ji uhradit kupující,“ vysvětluje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.

Nově bude daňovým poplatníkem vždy kupující

K tomu, aby daňové změny prošly úspěšně celým legislativním procesem, zbývá už jen poslední krok - schválení senátorů a podpis prezidenta. Změna má začít platit první den třetího měsíce od vyhlášení zákona ve sbírce, přibližně od září tedy bude platit, že daňovým poplatníkem bude vždy kupující bez možnosti volby a institut ručitele daně bude zrušen.
 „Jednoznačné určení daňového poplatníka situaci zjednoduší, pozitivní je i odstranění institutu daňového ručitele,“ uvádí Gabriela Ivanco a dodává, že nyní je kupující vystaven nejistotě, zda mu vznikne daňová povinnost a nemá přímo možnost to ovlivnit.

Při neúplatných převodech se daň neplatí

Daň z nabytí nemovitých věcí se platí pouze při úplatném prodeji nemovitosti. Při splnění časového testu se z prodeje nemovitosti navíc neplatí daň z příjmu fyzických osob. Nejčastěji je to v případě, kdy mezi nabytím a prodejem nemovitosti uplynula lhůta delší než pět let. Při neúplatném převodu nemovitosti formou darování nebo dědictví se nadále v novele počítá s tím, že daň z nabytí nemovitých věcí se platit nebude. Rovněž se neplatí při prodeji družstevního bytu, neboť v takovém případě se jedná o převod členských práv.

Změny při výpočtu základu daně

Sazba daně z nabytí nemovitých věcí činí 4 % ze základu daně, kterým je nabývací hodnota snížená o uznatelné výdaje (například výdaje za znalecký posudek). Nabývací hodnotou je buď kupní cena, nebo srovnávací daňová hodnota. Při výpočtu daně z nabytí nemovitých věcí se použije vždy vyšší z těchto částek. Srovnávací daňovou hodnotou je v současnosti buď 75 % ceny podle znaleckého posudku, nebo 75 % ceny zjištěné ceny podle metodiky finančního úřadu. Legislativní změny ovšem počítají se srovnávací daňovou hodnotou ve výši 100 % obou cen. „V důsledku zvýšení procentního zápočtu o 25 procentních bodů dojde ke zvýšení daňové povinnosti, přestože se sazba daně nezmění,“ vypočítává Gabriela Ivanco.
„Podle ministerstva financí zákon i nadále umožní poplatníkům odečítat si od základu daně z příjmu úroky z hypotéky nebo ze stavebního spoření, pokud z úvěru zaplatí nejen nemovitost, ale nově i daň z nabytí,“ dodává Petra Horáková Krištofová.

Kupujete-li nemoviitost a přemýšlíte-li o hypotéce, obraťte se na naše hypoteční makléře. Rádi vám bezplatně pomohou, a to po celé ČR.

 Požádat makléře o radu

hypoteční kalkulačka