Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Jednou jsi dole, jednou nahoře. Známé pořekadlo platí letos i pro hypotéky. Zájem klientů je jak na houpačce. Pozvolné zdražování hypotečních úvěrů vystřídalo konečně mírné zlevnění a zájemců o hypotéku na byt či dům v polovině roku opět přibývá.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu poklesla průměrná úroková sazba hypoték v červnu na 2,49 %.  Je to sice o pouhé dva bazické body méně než v květnu, nicméně je to první pokles po 10 měsíčním růstu. Mírný pokles podle odborníků způsobily především akční nabídky hypotečních bank.

A jak zareagovala na nabídky hypotečních bank praxe? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, vykázal v červnu hodnotu 2,35 %, což je o 4 bazické body méně než v měsíci předcházejícím.  „Akční nabídky bank se projevily i v praxi a zkušení hypoteční makléři tak dokázali klientům ušetřit nemalé peníze.

Oproti statistickému průměru jsou úrokové sazby hypoték vyřízených prostřednictvím hypotečních makléřů o 14 bazických bodů nižší,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová a uvádí příklad: „Pokud si klient požádá o hypoteční úvěr prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, v průměru ušetří na klasické hypotéce ve výši dvou milionů korun a splatnosti 25 let nezanedbatelných 42 tisíc korun.“

Konkrétní úsporu si lze jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Stagnace a další ochlazení poznamenává hypoteční trh

Podle Hypoindexu vykázal hypoteční trh stagnaci ve všech směrech, poprvé od roku 2009 ovšem došlo k meziměsíčnímu poklesu počtu i objemu nových úvěrů. Počet sjednaných úvěrů klesl o 77 na 7 819 hypoték a obdobně klesl jejich objem o 114 milionů korun na 16,76 miliardy korun.
„Za ochlazení zájmu domácností o pořízení vlastního bydlení může nejenom obtížnější získání hypotečního úvěru, ale především extrémní růst cen nemovitostí. A nic na tom nezměnil ani fakt, že banky díky jarním akcím přerušily osmiměsíční růst průměrné sazby hypoték,“ konstatuje Petra Horáková Krištofová.

Počty i objemy se zlepšily

Data Hypoindexu ukazují, že pravděpodobná obava z neustálého zdražování a k tomu navíc ještě další avizovaná zpřísnění v poskytování hypoték nalákaly v červnu mnohem více lidí. Do bank si pro hypotéku přišlo o 1 211 klientů více než v květnu, celkem bylo uzavřeno přes devět tisíc hypotečních smluv. Objemy v šestém měsíci překročily 19 miliard korun.

A jak vypadá z pohledu čísel letošní pololetní bilance? Oproti minulému roku počty i objemy pokulhávají. Během prvních šesti měsíců loňského roku bylo sjednáno 58 711 hypotečních úvěrů v celkovém objemu za 118,553 miliard korun. Letos zájem klesá. Pro hypoteční úvěr si do bank přišlo o 9 650 klientů méně, což je v podstatě počet smluv za jeden silnější měsíc. Meziroční pokles hlásí i objemy, a to konkrétně o 13,8 miliard korun.

„Z uvedených statistik je zřejmé, že se letos s největší pravděpodobností žádného hypotečního rekordu nedočkáme. Hypotéky jsou hůře dostupné pro stále více lidí, ať už je důvodem další zvyšování základní úrokové sazby či další doporučení ČNB, které od října ještě více zpřísní podmínky poskytování hypoték. Krátkodobě by se mohl zájem klientů o hypotéky zvýšit ještě do konce září, kdy banky ještě nebudou muset přihlížet k novému omezení,“ dodává Petra Horáková Krištofová.

hypoteční kalkulačka

Co nového u hypotečních makléřů

Přestože centrální banka nečekaně zvýšila základní úrokové sazby již koncem června, banky se do dalšího zvyšování úrokových sazeb hypoték nehrnou. Některé dokonce hypotéky zlevňují, snaží se tak využít zvýšeného zájmu klientů k získání nových obchodů ještě před platností nových zpřísnění.

Tak třeba Česká spořitelna zlevňuje hypotéky s 5, 8 a 10 fixací o 0,2 procentního bodu, od začátku června pak přidala do portfolia hypotéky s fixací na 20 let.
Wüstenrot hypoteční banka zavádí novou Hypotéku dopředu, která umožňuje uzavřít hypoteční úvěr bez již vybrané nemovitosti. Nemovitost si klient může vybrat během následujících 12 měsíců.
Až do konce srpna nabízí Equa bank slevu na sazbě hypoték ve výši 0,2 %. Během prázdnin tak bude banka nabízet hypotéky se sazbou od 2,29 % ročně, platí pro hypotéky na výstavbu nebo koupi domu či bytu, ale i na refinancování stávajících hypoték.

Hypoteční banka přišla s Jasnou hypotékou s transparentními pravidly, jejichž plněním získávají klienti výhodnější úrok. Například při uzavření hypotéky s fixací na 5 let a LTV 70 % klient dosáhne na úrokovou sazbu 2,39 % s odhadem nemovitosti a vedením úvěru zdarma.

Pozadu nezůstávají ani stavební spořitelny. Podle dat ČNB je průměrná úroková sazba zajištěného úvěru od stavební spořitelny přibližně o dvě desetiny procentního bodu nižší, než je průměrná sazba hypotéky. Například ČMSS nabízí zajištěné úvěry se sazbou od 1,99 %, speciální úvěry na refinancování či nový Úvěr v předstihu, u kterého může klient získat úvěr bez konkrétní vybrané nemovitosti.

Výhodnější Hypoúvěr do výše 80 % LTV nabízí do konce srpna Modrá pyramida. Hypoúvěr je obdobou hypotéky a tedy vhodný především na koupi, stavbu, nebo na rozsáhlejší rekonstrukci bydlení. Stejně jako u hypotéky je zajištěný nemovitostí, doba splatnosti je až 30 let a klient si může vybrat délku fixace úrokové sazby na 3, 5 a 10 let. Jde o úvěr na bydlení spjatý se stavebním spořením a garancí stávající úrokové sazby po dobu jednoho roku.

Raiffeisen stavební spořitelna prodlužuje akci na dětské smlouvy s nadstandardní úrokovou sazbou 1,5 % do konce září. Úroková sazba je garantovaná minimálně po celou vázací dobu smlouvy, to je šest let. Včetně úroku a plné státní podpory lze u RSTS získat celkové zhodnocení přesahující 4 % ročně. Aby si dnes člověk mohl pořídit vlastní bydlení, musí mít dopředu naspořeno. Stavební spoření je ideální a navíc bezpečná cesta, jak ukládat peníze.

Vlastnosti nejen těchto produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře