Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Nízké úrokové sazby hypoték jsou dobrou motivací k pořízení vlastního bydlení. Podle statistik makléřských společností uvažují o pořízení nemovitosti na hypotéku dvě třetiny lidí. V průměru si naspoří kolem 20% z ceny nemovitosti a zbytek financují hypotékou.

Je to pro ně totiž ve většině míst republiky výhodnější, než platit nájemné.

Hypotéka vs. nájemné

Modrá pyramida a Asociace realitních kanceláři České republiky zpracovaly unikátní ukazatel, který srovnává v jednotlivých krajích České republiky výši průměrné měsíční splátky hypotéky na vlastní bydlení s průměrnou výší nájemného. Vyplývá z něj, že třeba v Praze, ve Zlínském kraji nebo na Vysočině není v průměru prakticky žádný rozdíl mezi splátkou hypotéky a nájmem (průměrný nájem činí 97 % průměrné splátky hypotéky na bydlení).

hypoteční kalkulačka

Přechod z nájemního bydlení do vlastního je z finančního hlediska velmi dostupný také pro lidi v krajích Karlovarském, Olomouckém, Královehradeckém, Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském. Měsíční nájemné tady v průměru dosahuje více než 90 % splátky hypotéky. Naopak velký skok mezi nájmem a splácením úvěru na bydlení čeká na lidi v Ústeckém (65 %), Libereckém (71 %) nebo Moravskoslezském kraji (72 %).

hypoteční kalkulačka

Index bydlení MP ukazuje, jaký je podíl průměrného nájemného (poskytuje Asociace realitních kanceláří ČR) k průměrné splátce úvěru na bydlení od Modré pyramidy v daném kraji. Čím je podíl vyšší, tím snazší je přejít z nájemního bydlení do bydlení vlastního financovaného na úvěr.

„Přestože index počítá s průměry a situace může být ještě v jednotlivých městech a na venkově jiná, je dobrou orientační pomůckou. Zohlednit tento poměr je dobré také pro klienty, kteří uvažují o koupi domu či bytu jako investici. Zejména v Praze se vyplatí pořídit nemovitost na hypotéku a pak ji pronajímat. Nájemné zde splátku hypotéky pokryje,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová a dodává, že s výběrem nejvýhodnější hypotéky nejlépe pomohou zkušení hypoteční makléři.

V krajích, kde vychází poměr nižší, pak musí klienti počítat s pomalejší návratností investice, nicméně vlastní bydlení bude mít vždy trvalou hodnotu, do které se investovat vyplatí.

Vypočítat si orientační měsíční splátku hypotéky a zjistit tak, jestli pokryje v místě obvyklé nájemné, můžete i na naší hypoteční kalkulačce. „Přestože jsou nyní hypotéky hodně levné a dostupné, je třeba počítat s tím, že v průběhu splácení hypotéky se sazby jistojistě zvýší. Vždyť hypotéka je často závazek na 15, ale i 25 let. Proto je rozumné splátku hypotéky nepřepálit a nechat si i v době splácení dostatečnou finanční rezervu, která by měla pokrýt výpadek příjmů minimálně na tři, ale raději na šest měsíců,“ radí Petra Horáková Krištofová.

 Požádat makléře o radu

hypoteční kalkulačka