Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Hypoteční banky půjčily v srpnu zase méně peněz, úroková sazba se v růstu zatím nezastavila. Je už čas na to, aby přestaly hypotéky zdražovat?

Podle údajů ČBA Hypomonitor, který zachycuje data ze všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry, vzrostla úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypoték v srpnu oproti červenci o další čtyři desetiny procentního bodu na 5,76 %. Průměrná hypoteční sazba se tak opět dostala na nejvyšší úroveň od začátku roku 2010. Realizované ceny poskytnutých hypoték tak postupně dohánějí nabídkové ceny, které se v minulých měsících pohybovaly v poměrně širokém rozmezí od 6 do 7 % v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky. V posledních týdnech však byly nabídkové ceny již vesměs stabilní, což i s ohledem na vývoj tržních úrokových sazeb naznačuje, že se hypoteční sazby patrně již dostaly na svůj vrchol. Hypoteční sazby reagují s mírným zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností. Promítá se do nich řada faktorů – nejen očekáváný vývoj základních sazeb České národní banky, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamika obdobných úrokových sazeb v zahraničí. Tržní úrokové sazby delších splatností do poloviny června rostly, poté se však vývoj obrátil kvůli obavám ze zpomalení světové ekonomiky, které snížily i obdobné úrokové sazby v zahraničí. Vývoj tržních sazeb je však s ohledem na nejisté ekonomické podnebí v poslední době více rozkolísaný a po obnoveném růstu v druhé polovině srpna nyní úrokové sazby opět klesají. Průměrné hodnoty těchto úrokových sazeb napříč různými splatnostmi však v posledních měsících mírně klesají. To naznačuje, že nabídkové hypoteční sazby se již pohybují u svého vrcholu, realizované hypoteční sazby však mohou ještě z důvodu tradičního zpoždění dále mírně růst.

A jak na statistické hodnoty zareagovala praxe? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, vykázal v srpnu hodnotu 5,61 % a opět se ukázalo, že svěřit se s vyřízením hypotéky do rukou zkušeného hypotečního makléře se vyplatí. Například pořídí-li si klient hypotéku na tři miliony korun se splatností 25 let prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře, ušetří v současnosti jen na úrokové sazbě podstatných 80 tisíc korun. „A to není jediná výhoda. Kromě finanční úspory na hypoteční sazbě, pomůže zkušený hypoteční makléř klientovi získat ještě celou řadu výhod, na které by sám u banky nedosáhl a ušetří mu navíc cenný čas s vyřizováním příslušných dokumentů,“ říká Petra Horáková Krištofová. Konkrétní úsporu si lze ověřit přímo na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Podle odborníků už s největší pravděpodobností narazily úrokové sazby hypoték na svůj strop. „V dalším období se tak dá očekávat, že budou úrokové sazby hypoték stagnovat, případně i mírně poklesnou,“ doplňuje Petra Horáková Krištofová. Vysoké úroky a neklesající ceny nemovitosti spolu se zákonnými omezeními v poskytování hypoték způsobily, že výrazně pokles počet klientů, kteří si mohou dovolit financovat své bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru.

Propad hypotečního trhu pokračuje

Podle dat ČBA Hypomonitoru poskytly banky a stavební spořitelny v srpnu domácnostem hypotéky v celkovém objemu 10 miliard korun, což je o 1,8 miliardy korun méně než v červenci. Meziměsíční pokles z pohledu celkového objemu poskytnutých hypoték tak dosáhl 15 %. Hypoteční trh dále slábne, což je patrné i z meziroční dynamiky. Ta prohloubila svůj propad ze 73 % v červenci na 78 % v srpnu. Pokles objemu poskytnutých hypoték je citelný nejen vůči silnému roku 2021, ale i ve srovnání s rokem 2020 je srpnový objem poskytnutých hypoték téměř 60 %. Za celý letošní rok, tj. od ledna do srpna, propadla aktivita na hypotečním trhu více než o polovinu.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v srpnu klesl o 1,6 miliardy korun, a to z červencových 9,8 na 8,2 miliardy korun. S přihlédnutím k delší časové řadě obdobné statistiky ČNB jde o nejslabší objem od začátku roku 2016. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) činil v srpnu 1,8 miliardy korun.

Počet nově poskytnutých hypoték se snížil o 15 % na 2813, přitom průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v první polovině letošního roku činil šest tisíc, loni pak dosahoval 9,5 tisíce.

Meziroční propad i v případě skutečně nových hypoték v srpnu zesílil, a to na 75 % v objemu a 71 % v počtu hypoték. Za první polovinu letošního roku byl pak objem i počet poskytnutých hypoték meziročně nižší o 44 %. „Objem i počet poskytnutých hypoték v srpnu dále meziměsíčně poklesl a byl nejslabší v historii časové řady od ledna 2020. Využijeme-li pro delší srovnání v čase i oficiální statistiku ČNB, srpnový objem poskytnutých hypoték byl nejnižší od ledna 2016. Hypoteční trh tak letos citelně ochlazuje, což je důsledek kombinace vysokých hypotečních sazeb, přísnějších úvěrových pravidel ze strany ČNB, růstu obav z vývoje ekonomiky a obecně vysokých cen nemovitostí,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA.

hypoteční kalkulačka 

Průměrná výše hypotéka klesá, splátka stále roste

Průměrná výše hypotéky v posledních měsících mírně klesá. V srpnu se pohybovala nepatrně pod úrovní tří milionů korun, kde byla naposledy v závěru roku 2020. S přísnějšími pravidly České národní banky a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou výši hypotéky snížit. V listopadu minulého roku byla průměrná výše hypotéky nejvyšší, a to 3,46 milionu korun.

Růst hypotečních sazeb o jeden procentní bod znamená pro průměrnou velikost hypotéky zvýšení měsíční splátky o 1,5 až dva tisíce korun. Ve srovnání s dvouprocentní úrokovou sazbou, která byla na trhu běžná v dřívějších letech, tak znamená šestiprocentní hypoteční sazba nárůst měsíční splátky u průměrné hypotéky až o sedm tisíc korun.

Možnosti financování vašeho bydlení a vlastnosti všech hypotečních produktů, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře