Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Na všechny, kdo vlastní nějakou nemovitost, čeká do konce května jedna nemilá povinnost. Uhradit daň z nemovitosti – nově daň z nemovitých věcí. O výpočet se starat nemusejí, finanční úřad pošle složenku sám.

Daňová povinnost se týká všech, kteří vlastnili nemovitost (pozemek či stavbu) k 1. lednu letošního roku. „Ti, kteří nemovitost získali později, například letos v březnu, budou daň platit až příští rok,“ připomíná Petra Horáková Krištofová, manažerka Asociace hypotečních makléřů s tím, že zemědělci a chovatelé ryb musí daň zaplatit do konce srpna.

To, kolik kdo zaplatí, záleží na typu nemovitosti a na obci, ve které nemovitost stojí. Trvalé bydliště majitele v jiném regionu nehraje roli, daň se vždy platí finančnímu úřadu kraje, v němž se nemovitost nachází. Koeficient, kterým se daň násobí, si může obec stanovit sama vlastní vyhláškou.

Ve většině míst se daň od loňska nijak dramaticky neměnila, třeba v Praze je zvýšení v řádu korun. O něco více si letos připlatí však majitelé nemovitostí v okrese Jablonec nad Nisou či Kroměříž, kde obce navýšily koeficient. I tak se však jedná „jen“o desetikoruny navíc.   

hypoteční kalkulačka

Na nejčastější otázky k dani z věcí nemovitých odpovídá daňová poradkyně společnosti TaxVision Blanka Štarmanová:

Co když složenka nepřišla?

Pokud má vlastník nemovitosti útržek z loňské složenky, stačí, když daň zaplatí ve stejné výši a na stejný účet jako před rokem. Pokud si však není jistý, může kontaktovat krajský finanční úřad, na jehož území se nemovitost nachází. Při osobní návštěvě lze vyměřenou částku zaplatit přímo v pokladně. Právnické osoby, které mají zřízenu datovou schránku, obdrží namísto složenky informace o daňové povinnosti do této schránky.

Co když jsem ale nový majitel?

Kdo získal nemovitost loni a nepřišla mu složenka o platbě daně, možná zapomněl na konci ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitosti. V takovém případě je nutné jej co nejdříve podat a počítat se sankcemi. Pokuta činí 0,05 % ze stanovené daně za každý den prodlení. Pokuty do 200 korun finanční úřady nevyměřují, takže pokud stihne daňové přiznání podat do 1. 6. 2015 a daň není vyšší než cca 3 000 korun, žádná pokuta mu nehrozí.

Jak je možné daň zaplatit?

Bankovním převodem na účet krajského finančního úřadu s předčíslím 7755, které je určeno pro daň z nemovitosti (například pro Prahu platí účet: 7755-77628031/0710). Dalšími variantami jsou platba složenkou na poště, nebo přímo v pokladně krajského finančního úřadu. Daň vyšší než 5 000 korun lze rozdělit do dvou stejných splátek – první s datem splatnosti do 31. května, druhou do 30. listopadu.

Jaké sankce následují při opožděné platbě daně?

Částka by měla být na účet připsána nejpozději 1. června, platbu převodem nebo složenkou je tedy třeba zadat nejpozději poslední květnový den. Do 8. června, tedy dalších pět pracovních dní, ovšem správce daně ještě žádné sankce nevyměřuje. Poté už ale následuje trest v podobě úroků z prodlení, které v závislosti na současné repo sazbě České národní banky činí 14,05 procenta z vyměřené daně za rok.

hypoteční kalkulačka

Je někdo od daně osvobozen?

Osvobození je poměrně rozsáhlé – dani nepodléhají obecní a státní nemovitosti, diplomatické služby, církevní nemovitosti, pozemky pod komunikacemi, nemovitosti ve vlastnictví neziskových organizací, nemovitosti sloužící veřejně prospěšným účelům jako školy, galerie a podobně.
Zdanění se týká především soukromých nemovitostí. Výjimkou jsou majitelé domů, kteří změnili způsob vytápění a přešli z tuhých paliv na alternativní metody vytápění. Daňové osvobození pro ně platí po dobu pěti let od změny.