Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Hypoteční trh roste. Banky půjčují jako o závod, hypotéky překonaly za první pololetí celoroční objemy i navzdory růstu úrokových sazeb.

Podle dat Fincentrum Hypoindexu si v červnu průměrná úroková sazba hypoték připsala opět sedm bazických bodů a ustálila se na hodnotě 2,13 %. A jak je na tom praxe? Přehoupl se i Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték poskytnutých vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, přes hranici dvou procent? Dosud totiž odolával. „Červnová čísla ukázala, že i hypotéky pořízené prostřednictvím vybraného hypotečního makléře mírně zdražily. Brokerindex vykázal hodnotu 1,99 %. Ve srovnání se statistickým průměrem tak mohou klienti ušetři desítky tisíc korun,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz.

Například, požádá-li klient o hypotéku ve výši tři miliony korun se splatností 25 let prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře, může jen na úrocích ušetřit přes 60 tisíc korun. „K významným benefitům hypotéky pořízené prostřednictvím vybraného hypotečního makléře nepatří jen úspora na úrocích, ale i získání různých výhod, které souvisí přímo s klientovou rodinnou a finanční situací. O časové úspoře nemluvě,“ dodává Petra Horáková Krištofová. Konkrétní úsporu lze jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Banky mají napilno 

Z dat Fincentrum Hypoindexu lze dále vyčíst, že rostoucí úrokové sazby hypoteční trh nijak nezabrzdily. V červnu banky půjčily téměř 44,5 miliardy korun, jen o 200 milionů méně než v březnu.
Banky v červnu uzavřely více než 14 tisíc hypotečních smluv, což je o tisícovku více než v květnu a meziroční nárůst je dokonce o 6448 hypoték. Letošní červen je tak co do počtu poskytnutých hypoték třetím nejúspěšnějším měsícem v historii Fincentrum Hypoindexu. Prvenství zatím drží letošní březen s 14 401 sjednaných hypoték, na druhém místě je listopad roku 2016, kdy si hypotéku sjednalo 14 386 klientů.

Rekordní pololetí

Za prvních šest měsíců letošního roku sjednaly banky hypoteční úvěry zhruba ve stejném objemu jako v letech 2016 a 2017 za celý rok, kdy celkový objem překročil 225 miliard korun. Letos se pouhé pololetí objem poskytnutých hypoték vyšplhal na 223,8 miliardy korun. „A lze očekávat, že objem poskytnutých peněz na hypotéky bude narůstat, protože v bankách nyní čeká na schválení velké množství smluv, které budou do statistik započtené v červenci a srpnu,“ podotýká Petra Horáková Krištofová. K dovršení rekordu bude stačit bankám uzavřít hypotéky za zhruba 30 miliard korun.
Opět se zvýšila průměrná výše hypotéky, v červnu vzrostla na 3 161 080 korun. Za poslední rok tak narostla o více než 400 tisíc korun.

hypoteční kalkulačka 

Raději hypotéku než nájem

Podle aktuálního průzkumu společnosti EMA data zvažuje více než třetina Čechů koupi vlastního bydlení. Vlastní bydlení je pro Čechy lákavé především proto, že považují za výhodnější platit hypotéku než nájem. Myslí si to téměř dvě třetiny z nich. „V některých městech je nájemné dokonce vyšší než měsíční splátka hypotéky. Není proto překvapením, že největší zájem o vlastní bydlení je mezi těmi, kteří bydlí v nájmu,“ vysvětluje Petr Zámečník, datový analytik EMA data.

Roste zájem také o úvěry od stavebních spořitelen. Za první čtyři měsíce letošního roku poskytly úvěry za téměř 33 miliard korun, což je v meziročním srovnání nárůst o 59 %. Podle ankety AČSS mezi zástupci stavebních spořitelen zůstane poptávka po nemovitostech stále vysoká. Ne všichni lidé však mohou investovat do nové nemovitosti, alternativní cestou je tedy rekonstrukce již nevyhovujícího staršího bydlení. Podle údajů AČSS je jedním z nejčastějších účelů, na které stavební spořitelny půjčují, právě rekonstrukce či modernizace bydlení. V roce 2020 šlo na rekonstrukce 35 % úvěrů stavebních spořitelen. Dlouhodobě pak podíl rekonstrukcí přesahuje 40 %. S demografickými změnami ve společnosti očekává AČSS i růst významu rekonstrukcí, které uzpůsobí bydlení potřebám seniorů: úpravy koupelen, povrchů v domácnosti, odstranění bariér pohybu, ergonomičtější kuchyně atd. Mezi časté důvody rekonstrukcí patří i snižování energetické náročnosti bytů nebo domů.

Co nového u hypotečních makléřů

Růst sazeb není u konce. Červnovým zvýšením základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,5 % ale Česká národní banka (ČNB) letošní cyklus zvyšování sazeb pouze odstartovala. V souladu s prognózou by mělo letos dojít ještě ke dvojímu zvýšení základních sazeb, což s sebou přinese i další zdražování hypotečních úvěrů. Odborníci se však neobávají, že by vyšší úrokové sazby a stále rostoucí ceny nemovitostí hypoteční trh utlumily.  Z uvedených čísel a ze současných prohlášení bank o zahlcenosti jejich hypotečních schvalovacích procesů je jasné, že počty a objemy poskytnutých hypotečních úvěrů i nadále porostou. Poprvé v historii by tak letos mohla padnout hranice 300 miliard korun sjednaných hypoték za rok.  

Během června zvýšily nabídkové sazby téměř všechny banky. Výjimkou je Air Bank, která koncem června naopak své úrokové sazby hypoték snížila o jednu desetinu procentního bodu. U nových hypoték tak nyní nabídne roční úrokovou sazbu od 2,29 %. Při převedení hypotéky z jiné banky bude roční úrok nově začínat už na 2,09 %.

Současné nabídkové sazby bank jsou v některých případech až o 0,8 procentního bodu vyšší, než vykazuje průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu. Dobrou zprávou je, že klient, který se s vyřizováním hypotéky svěří do rukou vybraného hypotečního makléře, nemusí zdražování tolik pocítit.

Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně, a to i v době koronavirové :), představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře