Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - červen 2022

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,00 %     Brokerindex: 4,89 %    Úspora:  65 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Jaro je v plném proudu a neroste jen tráva. Hypotéky se probudily po zimním spánku a výše sazeb dává o sobě vědět. Ostatně to jsme všichni čekali. Co je však zajímavé, s růstem hypotečních sazeb vůbec neklesá zájem klientů o hypoteční úvěry.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu vzrostla průměrná úroková sazba hypoték v březnu o 10 bazických bodů na 2,46 %, což je za poslední měsíce nejvyšší nárůst. Růstu sazeb se neubránila ani praxe. Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, se v březnu ustálil na hodnotě 2,31 %, což je o 8 bazických bodů více než v únoru, nicméně proti statistickému průměru si stále udržuje citelný odstup. Což je pro klienty značná úspora. „Když si zájemce o hypotéku na dům či byt požádá o hypoteční úvěr prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, v průměru ušetří na klasické hypotéce ve výši dvou milionů korun a splatnosti 25 let slušných 45 tisíc korun,“ vypočítává webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová. Všechny úspory si lze jednoduše ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

„Pokud bychom se chtěli podívat do blízké budoucnosti, zdá se, že Česká národní banka další zvyšování základních úrokových sazeb plánuje až na konec roku, tudíž by růst hypotečních úvěrů měl zbrzdit. Navíc je tu prostor pro jarní konkurenční akce jednotlivých hypotečních bank,“ říká Petra Horáková Krištofová.

Počty uzavřených hypoték na vzestupu

Ač se to vymyká logice, s rostoucími úroky hypoték se zájem o hypoteční úvěry nezastavil. Ba naopak, počty uzavřených hypotečních smluv jsou nejvyšší za letošní rok. Jak ukázala data z Hypoindexu, v březnu si sjednalo hypotéku přes devět tisíc klientů, což je o 1 641 více než v mrazivém únoru. Březen se tak prozatím zařadil co do počtu sjednaných hypoték v roce 2018 na první příčku. Na meziročním srovnání je však patrný pokles, a to přibližně o 1 300 hypotečních úvěrů.

S rostoucími počty uzavřených hypotečních smluv rostly v březnu i objemy půjčených peněz. Konkrétně o 3,3 miliardy korun oproti únoru, celkově se vyšplhaly na 19,25 miliard korun. I zde je však patrný meziroční pokles. Za loňský březen si klienti půjčili na hypotéku 21,1 miliardy korun.

První čtvrtletí letošního roku není sice rekordní, ale březnové počty i objemy reputaci zachraňují.  Oproti minulému roku je zájem o hypotéky nižší, srovnání s rokem 2016 vypadá už lépe. Za první čtvrtletí roku 2018 bylo sjednáno 24 316 hypotečních smluv v celkovém objemu 51,71 miliard korun. 

Získání hypotéky se nadále ztěžuje

Nedávno se v médiích objevila zpráva agentury Moody´s Investor Service pro investory, která rozvířila český hypoteční trh. Podle jejího zjištění se české hypoteční banky nedrží doporučení České národní banky, co se týká limitů pro poměr mezi hypotečním úvěrem a hodnotou nemovitosti. Prý by to mohlo mít fatální důsledky pro ekonomiku země. Se závěry zprávy však nesouhlasí odborníci. Mezi jinými se ohradila i Česká bankovní asociace. Podle výkonného ředitele ČBA Pavla Štěpánka vychází zpráva Moody´s ze statistických údajů z první poloviny loňského roku a nezaznamenává skutečnost, že již v průběhu daného pololetí se hodnota ukazatele LTV snižovala směrem k hodnotám doporučeným ČNB. Podle vyjádření ČNB toto snižování v dalším průběhu roku 2017 nadále pokračovalo. „Doporučení centrální banky zabírá, byť trh potřeboval čas se mu přizpůsobit. Závěry, které z této statistiky Moody’s vyvozuje, jsou zcela nepřiměřené a zbytečně alarmující. To je pro mne osobně velkým zklamáním,“ komentuje závěry agentury Pavel Štěpánek.

Na klienty se navíc nahrnula další rána. Podle aktuálního šetření ČNB banky v průběhu prvního čtvrtletí přitvrdily poskytování hypoték a stěžování bude i nadále pokračovat. Zpřísňování podmínek se projeví zejména ve zvýšené obezřetnosti bank v tom, komu hypoteční úvěry poskytnou.

hypoteční kalkulačka

Co nového u hypotečních makléřů

Ne všechny banky úrokové sazby hypoték zvyšují. Například UniCredit Bank své sazby snížila o 0,1 až 0,2 procentního bodu a jedno, tří a pětileté fixace nyní nabízí za jednotnou sazbu 2,19 %.

Hypoteční banka přišla v půlce dubna s nabídkou takzvané Zelené hypotéky pro klienty, kteří plánují stavbu nebo rekonstrukci energeticky šetrného bydlení. Řadu finančních benefitů si banky připravila pro klienty, jejichž stavba splní energetickou náročnost ve třídě A nebo B. Odmění je ihned při sjednání hypotéky balíčkem zvýhodnění v celkové hodnotě minimálně sedm tisíc korun a možností získat rezervu v podobě 20 % finančních prostředků nad rámec rozpočtu předloženého při žádosti o hypoteční úvěr.

Daří se i stavebním spořitelnám, není tedy divu, že i ony se snaží vyjít klientům vstříc. Ať už jsou to výhodnější úvěry či lépe úročené spoření. Například největší Českomoravská stavební spořitelna překonala hranici 400 miliard korun v poskytnutých překlenovacích úvěrech a hlásí, že zájem o úvěry ze stavebního spoření poroste i v letošním roce. Důvodem jsou nejenom rostoucí sazby u hypotečních bank, ale i rekordní poptávka po refinancování.

Mezi poskytovatele hypotečních úvěrů patří i Raiffeisen stavební spořitelna, úvěr se zajištěním nemovitosti Hyposplátka nabízejí již od 1,98 % ročně. Také této stavební spořitelně se v prvních třech měsících letošního roku dařilo nejen na poli hypoték, ale i v poskytování menších úvěrů na rekonstrukce. Co se týká spoření, nabízí RSTS od dubna dětem a mladým do 25 let stavební spoření s nadstandardní úrokovou sazbou. Každou novou dětskou smlouvu bude úročit 1,5 %, a to minimálně po celou dobu vázací lhůty smlouvy, což je 6 let. Včetně úroku a plné státní podpory tak lze získat celkové zhodnocení přes 4 % ročně. Akce na dětské smlouvy platí na všechny nově uzavřené spořicí smlouvy pro děti od narození do 25 let a trvá do konce června 2018. Všichni starší 25 let mohou na stavebku spořit s úročením 1 % ročně, což je stále jedna z nejvýhodnějších sazeb na trhu. Včetně úroku a plné státní podpory lze dosáhnout zhodnocení až 3,6 % ročně. 

Vlastnosti nejen těchto produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře