Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Naspořené peníze, nebo investice do vlastní nemovitosti. Tak se poslední dobou čím dál častěji Češi zajišťují na stáří. A nejsou sami, i Němci věří této formě zajištění na stáří víc než důchodu od státu.

 Ukázaly to aktuální průzkumy IBRS pro Českomoravskou stavební spořitelnu a Bausparkasse Schwäbisch Hall .

hypoteční kalkulačka


Pro 59 % respondentů je stavební spoření atraktivní produkt pro získání úvěru na koupi vlastního bydlení. Zároveň téměř čtvrtina dotázaných uvádí stavební spoření jako vhodnou formu spoření na penzi. Což je podle místopředsedy představenstva ČMSS Manfreda Kollera kombinace, která dává výhodu stavebnímu spoření.

„V době historicky nejnižších úrokových sazeb hypoték a úvěrů ze stavebního spoření se není co divit, že se do pořízení vlastního bydlení pustí i ti, kteří byli zatím spokojeni v nájmu,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová a dodává, že s ideálním využitím hypotéky na byt či úvěru ze stavebního spoření, případně i kombinací obou úvěrů nejlépe pomůže renomovaný hypoteční makléř.

Němci se vrhají do pořízení vlastních bytů

Němci si tradičně své domy a byty spíše pronajímali, v posledních letech je ale vzhledem k nízkým úrokům hypoték a snaze mobilizovat zahálející úspory stále více kupují. Plných 68 % Němců důvěřuje vlastní střeše nad hlavou jako zajištění na budoucnost víc než zákonnému důchodu. Jen 18 procent nahlíží na obě formy zajištění jako na rovnocenné.

Získání vlastního bydlení se v Německu ukazuje jako rozhodnutí zaměřené perspektivně do budoucnosti: 80 % vlastníků chce svůj dům nebo byt užívat i ve stáří. Pouze 11 % vlastníků chce svou nemovitost ve stáří prodat, aby si koupili menší domek vyhovující seniorským nárokům a potřebám.

Základem financování vlastního bydlení tvoří vlastní úspory, které chce využít 62 % Němců. Úvěr od stavební spořitelny plánuje použít 56 % dotázaných a hypotéku 43 %. „Stavební spoření je v Německu populární nejen jako způsob spoření peněz, ale především jako cesta k budoucím výhodným úvěrům. Proto je stavební spoření velmi oblíbené i u mladé generace,“ říká Manfred Koller. Více než polovina (57 %) mladých Němců do 29 let tak financuje vlastní bydlení s pomocí smlouvy o stavebním spoření, podobně (59 %) využívají stavební spoření i mladé rodiny se dvěma dětmi.

hypoteční kalkulačka

Nemovitosti zdražují i u našich sousedů

O drahé byty není nouze jen v Česku, kde za loňský rok zdražily rapidně všechny typy nemovitostí. Byty a pozemky o 11 %, rodinné domy o necelých 5 %. „Bohužel momentální vývoj na realitním trhu naznačuje, že růst cen zatím nekončí. Jeho dynamika by však měla poklesnout, protože dražší a méně dostupné hypotéky na dům či byt poptávku sníží,“ dodává Petra Horáková Krištofová.

Zatímco v minulých letech rostly ceny obytných realit v Německu v průměru o 6,75 % ročně, za loňský rok byl nárůst o 8 procentních bodů. Prudký nárůst ceny byl zaznamenán především u vlastnických bytů ve velkých městech, kam se stěhuje stále více lidí. Podle údajů Bundesbanky jsou obytné nemovitosti ve velkých německých městech předražené o 15 až 30 %.

 Zeptat se makléře