- pátek 2. září 2016
- | Autor: zuk
Chtěli byste bydlet ve svém, ale nemáte na byt či dům dost vlstních peněz? Řešením je jednoznačně hypotéka. Než se však do zařizování pustíte, dobře si spočítejte, jestli splátky hypotéky váš rozpočet utáhne.
Že to není problém? Jak pro koho. Průzkum pro společnost Fincentrum totiž ukázal, že Češi jdou při finacování bydlení až „na krev“. Hypotéka je závazek na dlouhá léta a nikdy dopředu nemůžete vědět, co se stane. Můžete přijít o práci, dlouhodobě onemocnět, rozvést se, nebo se naopak vaše rodina rozroste o další potomky, a to vše zatíží váš rodinný rozpočet. Ano, zvládnout se dá leccos, ale vždy je lepší myslet na zadní kolečka předem.
Splátka hypotéky by vás neměla stát více než 40 procent měsíčních příjmů
Podle výzkumu totiž vynaloží každý desátý klient na splátku hypotéky a další výdaje na bydlení více než tři čtvrtiny všech příjmů domácnosti. Necelá polovina lidí (47 %) vydá na bydlení více než polovinu svých příjmů. A to je opravdu hodně.
„Podle zkušeností hypotečních makléřů lidé touží po vlastní nemovitosti tolik, že jsou ochotní často jít až za hranice svých možností. Rozhodně nedoporučujeme, aby rodina utratila za bydlení a hypotéku více než polovinu svých příjmů. Není to dlouhodobě bezpečné a takový náklad vám bude zkušený hypoteční makléř rozmlouvat,” říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová a dodává, že samotný výdaj na splátku hypotéky by neměl překročit 40 procent celkových příjmů domácnosti.
Počítat předem se rozhodně vyplatí
Hypotéka není houska, kterou si koupíte, když máte hlad. Zatímco housky za pár korun se můžete lehce vzdát, banka se o svou splátku hypotéky přihlásí bez ohledu na to, jestli máte hlad, nebo ne. Hypotéka je závazek na několik desetiletí, během kterých se může rodinná finanční situace změnit, a ne vždy třeba k lepšímu.
Průzkum ukázal, že ani ne polovina lidí si před podpisem hypotéky udělá detailní rozvahu rodinných financí s odborníkem. „Zkušený hypoteční makléř pomůže klientům s plánováním nákupu nemovitosti a kromě zařízení hypotéky zvládne i základní propočet a doporučí nejvhodnější výši hypotéky a cenu nemovitosti tak, aby na splácení rodina dosáhla i v dalších letech,” uvádí Petra Horáková Krištofová a dodává, že právě díky detailnímu zpracování finanční rozvahy se klienti vyhnou nepříjemným překvapením. Pětina dotázaných v průzkumu totiž uvedla, že jim náklady na bydlení po sjednání hypotéky ještě vzrostly a 18 % lidí si uvědomuje, že měli zvolit levnjší nemovitost a díky nižším splátkám hypotéky tak ulehčit rodinnému rozpočtu.
Finanční rezervy jsou důležité
Mít hypotéku neznamená přestat šetřit. Je jasné, že po investici do nemovitosti se finanční rezervy ztenčí a život s hypotékou vylepšení rezerv příliš nepřeje, ale je důležité nepolevit a alespoň desetinu měsíčních příjmů ukládat dál. Jen tak budete připraveni na situace, které mohou nastat, jako je třeba nenadálá nemoc, ztráta zaměstnání, horší doba pro podnikání a podobně.
Data z průzkumu ukazují, že zdaleka ne všem se daří udržet si svou finanční situaci i s hypotékou:
• 44 % dotázaných nedokázalo v rodinném rozpočtu ušetřit za uplynulý rok alespoň 15 tisíc korun a nevytvořili tak ani rezervu ve výši dvou splátek hypotéky.
• Mezi 15 a 45 tisíci korun ušetřilo 36 % dotázaných.
• Více než 45 tisíc korun ušetřila pětina dotázaných.
• 57 % domácností splácejících hypotéku by dokázalo bez změny životní úrovně žít ze svých aktuálních úspor méně než 3 měsíce.
• Čtvrtina by dokázala z úspor žít 3 až 6 měsíců.
• Déle než jeden rok by bez změny životní úrovně dokázalo žít z úspor necelých 9 % českých domácností splácejících hypotéku.
Nejnižší úrokové sazby
Zeptejte se nás