Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték se dnes pohybují v průměru pod dvěma procenty za rok. To je zpráva pro lidi, kteří uvažují o hypotéce, víc než příznivá. Mezi bankami jsou však podstatné rozdíly a každý chce logicky získat tu nejlepší nabídku. Jak na to?

Nabízí se obejít všechny banky a jejich nabídky hypoték porovnat. Není to však pro samotného klienta tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Proč?

Nejlepší hypotéka? Banky raději neobcházejte

Bank, které v Česku nabízejí hypotéky, je patnáct. Obejít všechny sice není nemožné, ale vyžaduje poměrně dost času. Pokud se spokojíte se základní nabídkou hypoték, kterou mají banky na webu, může to být hodně zavádějící. Banky totiž uvádějí zpravidla sazby hypoték „od“, tedy ty nejnižší možné, a není žádným překvapením, že na tyto inzerované sazby dosáhne málokdo. „Každá banka totiž posuzuje žadatele o hypotéku individuálně a nikde se dopředu nedozvíte, jaká sazba by náležela právě vám,“ upozorňuje Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. Takže tudy cesta k nejlepší hypotéce nevede.

hypoteční kalkulačka

Příliš si nepomůžete ani v případě, pokud vyberete pár bank, které nabízejí nejnižší sazbu, a ty potom navštívíte. Proč? Důvod je jednoduchý. Pokud projevíte v bance zájem o hypotéku, jinak se konkrétní nabídku nedozvíte, musíte prozradit svou finanční situaci. Banka ji bude prověřovat dotazem v úvěrových registrech (více o registrech čtěte zde).

A tady je právě ten zásadní kámen úrazu. Vypovídající bude pouze první nabídka, ty další už budou ovlivněny právě vaší předchozí aktivitou. Jednoduše řečeno, jakmile požádáte o hypotéku, váš požadavek se ocitne v pozitivním registru, a to aniž byste úvěr čerpali. To znamená, že například čtvrtá vámi oslovená banka již najde v registru tři předchozí záznamy a bude k tomu přihlížet. Takže, pokud byste si dali tu práci a obešli všechny banky s žádostí o hypotéku, s největší pravděpodobností se stanete pro každou další banku podezřelými a jejich skóringové mechanismy mohou vaši žádost ohodnotit jako rizikovou či přímo jako pokus o úvěrový podvod. Nemusí to nutně znamenat, že by vám třeba banka hypotéku nedala, ale určitě s horšími podmínkami a rizikovou přirážkou, než kdybyste ji navštívili jako první.

Jak tedy získat nejlepší hypotéku?

Řešení existuje, je jich dokonce víc. Žádost o hypotéku může být zrušená, nebo zamítnutá. Oba způsoby mají však své nevýhody. Zatímco zamítnutí žádosti může být pro další banku vlastně negativní informací, protože přece k zamítnutí musel existovat nějaký důvod, zrušení je možné provést na základě stažení žádosti klientem. I stažení však většinou neproběhne hned a navíc nelze říci, že další banka nebude i ke staženým žádostem přihlížet.

Je tu však ještě jeden naprosto ideální způsob, jak získat tu nejlepší nabídku. Svěřit se do rukou zkušeného hypotečního makléře. „Klient tak nemusí obíhat všechny banky, aby se dozvěděl, která mu nabídne nejlepší podmínky. Dobrý hypoteční makléř to totiž udělá za něj, a to bez rizika záznamu v úvěrovém registru. Cesta je to daleko jednodušší, klient nezaplatí nic navíc oproti hypotéce sjednané na pobočce banky, ušetří spoustu času a nervů se vším papírováním,“ uvádí Petra Horáková Krištofová.

 Požádat makléře o radu

hypoteční kalkulačka