Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Možná jste o refinancování hypotéky ještě nepřemýšleli. Ale jestli vám končí fixace v létě, nebude vůbec na škodu, když se o to, co bude dál, začnete zajímat už nyní. 

Určitě vám neušlo, že jsou sazby na minimu a s největší pravděpodobností se nijak dramaticky letos zvyšovat nebudou. Dá se tedy očekávat, že vám banka nabídne na další období úroky nižší, než jaké splácíte v současnosti. To by vás však nemělo ukolébat, protože, co když na vás v jiné bance čekají ještě nižší splátky? Třeba zrovna pro vás bude výhodné hypotéku refinancovat. A aby vše proběhlo v klidu a hladce, držte se časového plánu, který doporučují zkušení hypoteční makléři.

hypoteční kalkulačka

Čtyři měsíce

O refinancování hypotéky byste se ideálně měli začít zajímat zhruba čtyři měsíce před koncem fixace. „Není to brzy, budete si muset totiž dát dohromady všechny potřebné dokumenty, kterých není zrovna málo, a tak je dobré mít víc času,“ připomíná webmasterka serveru Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová a dodává, že s konkrétním výčtem potřebných dokumentů nejlépe poradí zkušený hypoteční makléř. Kromě dvou dokladů totožnosti a potvrzení o příjmu budete potřebovat současnou smlouvu o hypotečním úvěru, vyčíslení zůstatku úvěru, ale také například fotodokumentaci současného stavu nemovitosti, nabývací titul k nemovitosti, výpis z katastru, číslo účtu, kam by případně měla nová banka poslat peníze.

Některé dokumenty máte jistě doma dobře schované, jiné si teprve budete muset opatřit. „Třeba s odhadem nemovitosti je to různé, protože některé banky se spokojí s původním odhadem, jiné vyžadují odhad nový, jsou i ústavy, které požadují odhad pouze od vlastního odhadce,“ říká Petra Horáková Krištofová. K samotnému čerpání nové hypotéky pak budete potřebovat ještě souhlas původní banky s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě a potvrzení s vyčíslením aktuální dlužné jistiny.
Tohle všechno by vám mohlo zabrat klidně dva týdny. Poté už je čas na to, abyste kontaktovali svoji banku, u které máte hypotéku. Banku požádejte o nový návrh smlouvy, úpravu úrokové sazby a podmínek splácení.

Tři měsíce

Čtvrt roku před koncem fixace je vhodná doba na to, abyste si prozkoumali trh. Tedy, jaké nabídky mají konkurenční banky. V tuto dobu byste už měli mít budoucí návrh své banky a můžete porovnávat. Jestli však chcete mít jistotu, že dostanete opravdu ty nejvýhodnější podmínky, požádejte renomovaného hypotečního makléře. „Hypoteční makléři zvládnou vyjednat podmínky, na které sám klient není schopný v bance dosáhnout,“ říká Petra Horáková Krištofová.

Dva měsíce

Přibližně osm týdnů před vypršením fixace je dobrá doba na návštěvu stávající banky a pokusit se vyjednávat. Když v bance předložíte konkurenční nabídky, to by v tom byl čert, aby vám nedali lepší nabídku, než byla ta původní. Na vás už pak záleží, jestli zůstanete, nebo se přece jen přesunete s hypotékou jinam. Rozdíly v jednotlivých nabídkách si můžete snadno porovnat na naší srovnávací hypoteční kalkulačce.
Neměli byste však váhat dlouho. „Pokud se rozhodnete pro změnu, měli byste si přibližně šest týdnů před koncem fixace vyžádat od své stávající banky souhlas s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě a příslib výmazu zástavního práva k nemovitosti. Tento dokument je důležitý pro novou banku a stará banka by s jeho poskytnutím neměla dělat potíže,“ vysvětluje Petra Horáková Krištofová.

Poslední měsíc

Jeden měsíc před koncem fixace už je čas oznámit bance své konečné rozhodnutí. V této době také kontaktujte novou banku, do které chcete svou hypotéku převést. Vyplníte žádost a dodáte všechny potřebné doklady – ty už byste měli mít všechny pohromadě. „Pak už zbývá jen podepsat novou úvěrovou smlouvu, podat zástavní smlouvu do katastru nemovitostí (aby mohla přistoupit nová banka na první místo v zástavě a stará potvrdit výmaz zástavního práva) a potvrdit vinkulaci pojištění nemovitosti do příslušné pojišťovny. A konečně požádat o čerpání úvěru,“ vysvětluje postup Petra Horáková Krištofová.

Refinancování hypotéky není úplně jednoduché, ale pokud se obrátíte na zkušeného hypotečního makléře, ušetříte nejen čas, ale i nervy se správným načasováním jednotlivých kroků a s vyřizováním na úřadech.

 Požádat makléře o radu

hypoteční kalkulačka