Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Je tu nový rok a s ním i několik změn, které se týkají placení daní. Jednou z novinek je možnost zaplatit daň z nemovitých věcí, pro mnohé známou jako daň z nemovitosti, prostřednictvím sdružených inkasních plateb obyvatelstva (SIPO).

Žádné fronty u pokladen finančních úřadů nebo na poštách, žádné stresy kvůli pozdní úhradě daně a sankcím. Stačí mít zřízenou službu SIPO u České pošty a doručit vyplněné Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO spolu s dokladem o přidělení spojovacího čísla nebo aktuální rozpis bezhotovostní platby SIPO na finanční úřad, u kterého jste poplatníkem daně z nemovitých věcí nejpozději do 31. ledna 2016. A pak už se nebudete muset o nic starat, vaše daňová povinnost i při změně výše daně bude hrazena zcela automaticky.  

„Detailní podmínky placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO naleznete na internetových stránkách Finanční správy: www.financnisprava.cz, v sekci Daně a pojistné > Daně > Daň z nemovitých věcí > SIPO nebo na úředních deskách všech finančních úřadů,“ uvádí ředitelka odboru komunikace Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Pro přihlášení ke službě SIPO stačí vyplnit formulář SIPO a odevzdat ho osobně na kterékoliv poště. Pokud se naopak rozhodnete, že službu již využívat nechcete, oznámíte to finančnímu úřadu nejpozději do 15. března v roce, ve kterém už přes SIPO tuto daň nechcete platit.

hypoteční kalkulačka

Kdo musí podat daňové přiznání a kdo ne

Mezi další změny patří, jako ostatně každý rok, nové koeficienty v některých městech. To je však změna, kvůli které nemusí majitelé nemovitostí podávat daňové přiznání, novou výši daně vypočítá sám správce daně a zašle složenku, nebo si platbu rovnou stáhne prostřednictvím SIPO.

Naopak ti, u kterých došlo ke změnám, které jsou rozhodné pro vyměření daně, těch se povinnost podat daňové přiznání z nemovitých věcí týká. Pokud jste se tedy nově stali majiteli nemovitosti, nebo jste ji zrekonstruovali tak, že jste změnili její rozměry či došlo ke změnám rozlohy pozemku, budete se muset s vyplnění přiznání popasovat a odevzdat ho nejpozději 1. února 2016 daňovému úřadu, pod který pozemek či stavba spadají.
Další změny, které přináší novela zákona o dani z nemovitých věcí, jsou spíše kosmetického charakteru. Jedná se převážně o upřesnění, podrobnosti najdete přímo na stránkách Finanční správy.

Chystáte se koupit či prodat nemovitost? Daň bude nově platit kupující

A máme tu další, pro mnohé nesmyslnou daň, a to daň z nabytí nemovité věci. To je ta daň, kterou platíte státu za to, že jste prodali či koupili nějakou nemovitost. Dosud platí pravidlo, že daň automaticky platí prodávající a kupující je ručitelem.
S největší pravděpodobností by to už letos mělo být jinak. Daň z nabytí nemovitosti, dříve známou jako daň z převodu nemovitosti, bude nově platit kupující.  „Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z majetkových daní, jež jsou vždy svým charakterem úzce spjaty se samotným majetkem, má být logicky poplatníkem ten, kdo nemovitou věc nabývá,“ zdůvodnili novelu serveru BusinessInfo.cz právníci ministerstva financí. Pokud novelu schválí poslanci a senátoři, nabude účinnosti od dubna 2016.

Daňová správa si od novely slibuje snížení nedoplatků a zlepšení jejich vymahatelnosti od kupujících. A je to logické. Ten, kdo nemovitost prodá, už k ní nemá žádný vztah a tím pádem i malou motivaci peníze státu odvést. Navíc od něj není možné platbu vymáhat například pomocí exekuce na příslušný dům či pozemek. A kupujícího si úřad snadněji najde. Informace o něm jsou uvedené v katastru nemovitostí.
„A co je také pozitivní, je zrušení instituce ručitele. Nyní totiž ten, kdo nemovitost koupí, ručí za to, že prodejce daň zaplatí. A pokud si prodejce svou povinnost nesplní, musí státu peníze odvést kupující, aniž by mohl prodejce k zaplacení nějak právně donutit,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová.

Přestože tuto daň mnozí označují za nesmyslnou, vždyť kupujeme nemovitost za již zdaněné peníze a z nich odvádíme státu daň znovu, zůstane výše daně stejná, tedy čtyři procenta z nabývací hodnoty nemovitosti. Je důležité si uvědomit, že nabývací hodnotou není vždy kupní cena nemovitosti. Její výše se stanoví buď na základě znaleckého posudku, nebo podle takzvané směrné hodnoty nemovitosti, kterou určí úřad. Správně určená cena nemovitosti je důležitá i k nastavení podmínek hypotéky. S tím nejlépe poradí zkušení hypoteční makléři.

Jak tato novinka zahýbá s cenami nemovitostí? Mohly by zlevnit, protože nyní si prodávající navyšovali cenu právě o ta čtyři procenta, která musí odvést státu. Developeři se však ke změně plátce daně staví skepticky. Podle nich naopak dojde ke zdražení pozemků a tím pádem i k vyšší ceně nových bytů a domů v řádu desítek tisíc korun.

Požádat makléře o radu