Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Reverzní, nebo také zpětná hypotéka je určena především pro důchodce, kterým prodej nemovitosti může zajistit jednorázový příjem či doživotní rentu a přitom mohou v bytě či domě stále bydlet.

Zpětná hypotéka sloužila původně americkým vdovám a vdovcům, kteří si po smrti svého partnera nemohli dovolit dožít ve svém domě. Postupně se pak tento produkt rozšířil i do Německa či Velké Británie. Senioři, kteří vlastní byt nebo dům, svou nemovitost vlastně prodají finanční instituci a za ni pak obdrží část prostředků hned a část mu pak vyplácí formou doživotní renty.

S podobným produktem, nazvaným Renta z nemovitosti, přišla v září do Česka společnost Finemo.cz. Nebankovní firma vznikla teprve letos v dubnu. Firma s klientem tak vlastně sjedná úvěr, který je zajištěn jeho nemovitostí. Výhoda oproti prodeji je ta, že senior využije peníze (hodnotu nemovitosti) již za svého života aniž by se musel stěhovat pryč.

Dědici ostrouhají, výhodu má jen pro bezdětné

Tento způsob přenechání nemovitosti je sice výhodný pro toho, kdo byt či dům tak finanční společnosti byt či dům prodá, ne tak už pro jeho dědice. Ti totiž nic nezískají, protože nemovitost po smrti majitele připadne bance. Nemovitost tak neprochází dědickým řízením. Právě pro složitost s případným dědictvím se produkt společnosti Finemo.cz soustřeďuje především na klienty bez potomků či jiných dědiců, jejichž majetek by pak po smrti připadl státu.

"V penzi se lidé často dostávají do situace, že sice bydlí ve svém, ale scházejí jim finanční prostředky na běžný život a provoz domácnosti. V takové situaci může být pro řadu penzistů právě Renta z nemovitosti zajímavou variantou," píše se v tiskové zprávě společnosti Finemo. Jak uvedl pro Hospodářské noviny spolumajitel společnosti Jiří Vránek, chtějí, aby jejich klienti dožili důstojně ve své oblíbené nemovitosti.

Česká národní banka varuje

Podle ČNB je takový finanční produkt velmi rizikový. Ten, kdo prodá nemovitost s příslibem budoucích plateb, může v případě úpadku poskytovatele zpětných hypoték přijít o vše - nemovitost i příjem. Varování ČNB se týká problematiky zpětných hypoték obecně, ne konkrétního produktu Finemo.

České banky zatím nic podobného nenabízejí. Podle jejich informací se jim nezdá příliš etický a považují jej za potenciálně rizikový. Poskytování reverzních hypoték, podobných  těm v anglosaských zemích, také brání legislativa. Podle ČNB jde o to, že součástí transakce je zpravidla nákup nemovitosti, ale banky v rámci bankovní licence s nemovitostmi obchodovat nemohou. Navíc jsou některé zpětné hypotéky formou pojištění, tedy činností, která je vyhrazena pojišťovnám, ne bankám. V určité formě se tak mohou zpětné hypotéky stát doménou nebankovních společností. Ty ale nepodléhají takovému dohledu, jako banky a pojišťovny.

Zpětnou hypotéku tedy nenajdete ani v portfoliu renomovaných hypotečních makléřů. Redakce Hypokalkulačka.cz oslovila trojici velkých společností, členů Asociace hypotečních makléřů: Gepard Finance, HYPOASISTENT a 1. EUROHYPOTÉKA. Žádná z nich podobný produkt nenabízí.

 

Pavel BultasSpolečnost HYPOASISTENT tento typ úvěru neposkytuje a ani neplánuje jeho zařazení do portfolia produktů. Naši klienti většinou poptávají hypotéku na pořízení nového bydlení a takovým jsme schopni nabídnout maximální servis a najít hypotéku s nejlepšími podmínkami. Zpětnou hypotéku hodnotíme jako produkt, který je sice zajímavou myšlenkou, avšak pro velmi úzkou cílovou skupinu. I tak bychom se však kvůli riziku možného budoucího krachu poskytovatele úvěru – v tomto případě navíc nebankovního subjektu, raději přikláněli k jiným možnostem. Cílová skupina tohoto produktu patří k nejzranitelnějším a doporučili bychom proto raději bezpečnější řešení.

Ing. Pavel Bultas, , ředitel HYPOASISTENT s.r.o.